Urządzenia pełniące określone funkcje i wykonujące jakieś zadania, są obecne na każdym naszym kroku. Czy istnieje jakaś konkretna grupa zadań, które zrzucamy na karb maszyn?

Chęć ułatwiania sobie w jakiś sposób życia zawsze była motorem rozwoju cywilizacji. Technologiczny postęp pomógł zautomatyzować wiele czynności, które stały się w ten sposób zadaniami, nad którymi większość osób się nie zastanawia. Czy ktoś jest sobie w stanie wyobrazić codzienne wyruszanie do pracy na koniu lub pisanie książki za pomocą gęsiego pióra? To zaledwie dwa przykłady, a są one niezwykle znaczące. Wprowadzanie nowych technologii jest obecne już w zasadzie wszędzie.

Komputeryzacja i robotyzacja wpływa na rosnącą popularność takich urządzeń jak robot koszący trawę (Robomow), autonomiczny odkurzacz (Roomba), asystenci głosowi (Alexa), czy system inteligentnego domu (Fibaro Home Center). Wszystkie te rozwiązania pozwalają w zdalny sposób mieć kontrolę nad swoją przestrzenią, a co za tym idzie, sprawiają, że ludzie mają więcej czasu dla siebie.

IoT (Internet of Things), czyli tak zwany internet rzeczy, jest już obecny w wielu otaczających nas przedmiotach. Zbierają one informacje za pomocą swoich czujników i przekazują je między sobą. Tworzy się w ten sposób między innymi wspomniane rozbudowane systemy inteligentnych domów, które docelowo mają uczyć się tego, w jakim rytmie żyjemy, aby nie tylko zaprogramować samoczynnie pewne regularne czynności, ale przede wszystkim w razie dłuższego wyjazdu móc zasymulować nasze faktyczne życie i funkcjonowanie, aby zniechęcić złodziei. Robot koszący trawę czy też odkurzacz autonomiczny to z kolei przykłady przedmiotów, które niedawno kojarzyły się z futurystycznymi wizjami z filmów sci-fi, a dzisiaj są naturalnym wyposażeniem coraz większej liczby gospodarstw domowych.

Co jednak przyniesie przyszłość? Czy istnieją czynności, których nie da się przekazać urządzeniom i robotom? Jakie komplikacja mogą wyniknąć ze złego przystosowania sztucznej inteligencji do pewnych zadań? Robot koszący trawę oparty jest na pewnych algorytmach, które sprawiają, że nie wykona on niczego, co nie byłoby przewidziane przez jego producenta. Jednocześnie takie roboty są wyposażone w możliwość przejęcia nad nimi kontroli za pomocą aplikacji. Czy to jest właśnie wizja najbliższej przyszłości? Kto kogo wygryzie: aplikacje sterowanie za pomocą głosu, czy stanie się odwrotnie? Technologia z dnia na dzień coraz szybciej i intensywniej się rozwija. Nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć, co przyniesie jutro.

Rozważania dotyczące kierunku, w którym podąży postęp technologiczny, są ważne, ale jednocześnie czy są sensowne? Co z moralnością i etyką związaną z posiadaniem maszyn? Czy internet rzeczy jest dla nas bezpieczny? Pytań, które pojawiają się w związku z rozwojem naszej cywilizacji, są dziesiątki, jeśli nie setki. Dobrze jest pomyśleć o nich, nawet jeśli użytkowanie określonych urządzeń mechanicznych i robotów jest zdecydowanym ułatwieniem naszego życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here