Dalia, mimo iż mniej znana od róży, może z nią konkurować swym pięknem. Zależnie od jej gatunku kwiatostany mają kolory żółte, różowe lub czerwone. Najczęściej możemy ją spotkać w ogrodach, gdzie zachwyca nie tylko wyrazistymi barwami, ale też różnorodnym kształtem kwiatów.

Skąd pochodzi królowa ogrodów?

Kwiaty te należą do rodziny astrowatych i są roślinami nasiennymi. Przybyły do nas z kraju o zdecydowanie cieplejszym klimacie. Mowa tu o Ameryce Środkowej, w której dalie podobnie jak w Polsce, uprawiane są, jako rośliny ozdobne. Po zakończeniu wojny w Ameryce Środkowej w połowie siedemnastego wieku do Europy przywieźli je Hiszpanie. Interesująca jest również historia pochodzenia ich nazwy. Kwiaty te zostały nazwane daliami, aby upamiętnić doktora Andersa Dahla pochodzącego ze Szwecji. To właśnie ten botanik, jako pierwszy podjął się ich sklasyfikowania.

Znane gatunki dalii ogrodowej

Rośliny te są bardzo podatne na krzyżowanie, co sprawia, że dzisiaj możemy wyróżnić około piętnastu gatunków dalii. Najpopularniejszymi i najczęściej spotykanymi w naszych ogrodach są dalie strzępiaste, których kwiaty przypominają kulę z postrzępionymi płatkami. Występują w wielu odcieniach różu, czerwieni i żółtego. Kwiatostany charakteryzują się zazwyczaj jaśniejszym środkiem, który przechodzi w ciemniejszą barwę ku brzegom. Nie rzadziej spotykanymi są również dalie dekoracyjne – podobne do strzępiastych, ale z zaokrąglonymi płatkami kwiatów. W polskich ogrodach spotykamy także dalie kaktusowe, karłowe, pomponowe, anemonowe, mignon, kuliste i ciemnolistne.

Gdzie dalia czuje się najlepiej?

W słońcu! W nasłonecznionym stanowisku dalie kwitną najbardziej obficie. Podczas sadzenia karpy dalii powinny zostać rozdzielone na mniejsze sadzonki i umieszczone w przepuszczalnej i żyznej glebie. W czasie od sierpnia do września, gdy kwitną najbardziej intensywnie należy im dostarczać nawet od 4 do 5 litrów wody dziennie. Aby ich pąki rozwijały się prawidłowo powinniśmy je także odpowiednio nawozić. Dalie podczas kwitnienia z uwagi na specyfikę kwiatostanów często wymagają podporów, aby ich delikatne łodygi nie uszkodziły się podczas rozwijania pąków.

Dalia – pielęgnacja i zimowanie

Podczas pielęgnacji kwiatów trzeba zwracać szczególną uwagę na to, czy rośliny nie zostały zaatakowane przez grzyby, gdyż są to kwiaty bardzo podatne na różne choroby. Dalie to rośliny ciepłolubne, więc niskie temperatury nie wpływają dobrze na ich żywotność. Ich bulwy należy wykopać przed pierwszymi przymrozkami wycinając przy tym liście znajdujące się na łodygach. W drugiej kolejności trzeba skrócić sadzonkę i przyciąć pędy w odległości około dziesięciu centymetrów od bulwy. Ważne, aby przed umieszczeniem bulw w pojemnikach do zimowania nie otrzepywać ich z ziemi, ponieważ to pomoże zachować im wilgotność na dłużej.

Najpopularniejsze odmiany królowej ogrodów

Odmianami dalii, które cieszą się największym powodzeniem wśród ogrodników są: Fuzzy Wuzzy (kwiaty jasnoróżowe z żółtym odcieniem, Arabian Night (intensywne ciemnoczerwone kwiatostany momentami przechodzące w wiśniową czerń), White Aster (białe kwiaty z subtelnym, żółtym środkiem), Seduction (ich kolor to uwodzicielski fiolet przechodzący czasem w liliowy róż), Franz Kafka (dalie pomponowe, występują w różnych odcieniach i do złudzenia przypominają pompony wykonane z miękkiego materiału) oraz Lilac Time (rozłożyste kwiatostany w barwach od różowego do liliowego). Te i inne gatunki dalii znaleźć można w sklepie firmy BENEX pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/dalia/. Dalie od BENEX to zdrowe i jędrne karpy, ale i również gwarancja odmiany oraz wzrostu roślin.

Różnorodność dalii jest tak duża, że z powodzeniem możemy zagospodarować cały nasz ogród lub skalniak tymi kwiatami. Jeżeli umieścimy na naszej grządce kilka gatunków tych kwiatów w różnych kolorach możemy się spodziewać pięknego kwiatowego dywanu, który będzie cieszył nasze oczy w sierpniowe i wrześniowe dni.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here