Wielu z nas widząc ogłoszenia o sprzedaży domów holenderskich zastanawia się czym one są? Najprościej można odpowiedzieć, że są to domy mobilne. Jednak taka definicja na pewno nie jest wyczerpująca. Przybliżmy sytuację prawną takiego domu.

Domy holenderskie

Domy holenderskieDomy holenderskie są tak zwanymi domami na kołach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie są jednak pojazdami, nie podlegają rejestracji i nie mogą poruszać się po drogach. Zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku nie są również nieruchomością. Zgodnie z art. 46 Kodeksu cywilnego podstawową cechą nieruchomości jest jej trwałe związanie z gruntem. Domy holenderskie mają tę zaletę, że mogą być posadowione na działce, która nie należy do właściciela domu. Zgodnie prawem cywilnym właścicielem nieruchomości jest właściciel gruntu. W tym przypadku dom możemy postawić na działce wynajętej bądź wydzierżawionej i nadal jest on naszą własnością. Sytuacja ta jest bardzo wygodna, gdyż do postawienia domu holenderskiego nie potrzebujemy pozwolenia na budowę ( nie jest nieruchomością trwale związaną z gruntem). Nie potrzebujemy również projektu. Niezbędne natomiast jest zgłoszenie do Starostwa Powiatowego. Po zgłoszeniu czekamy 30 dni na odpowiedź, po tym czasie możemy postawić nasz dom. Są to jedyne formalności, których musimy dopełnić stawiając dom holenderki.

Rynek domów holenderskich

Obecnie sprzedaż domów holenderskich bardzo prężnie się rozwija. Można nabyć domy nowe jak i używane. Dostępne metraże są od 22 m kw do 50 m kw. Pojawiły się również oferty pozwalające na łączenie dwóch domów, co pozwala uzyskać metraż popularnego domu murowanego. Domy te sprzedawane są jako domy sezonowe lub całoroczne. Domy holenderskie całoroczne mają podwójne okna, grube ocieplenie, zaizolowane doprowadzenie wody oraz grzejniki elektryczne.

Patrząc na rozwój rynku sprzedaży domów holenderskich szturmem zdobywa nasz rynek. Nie ma co się dziwić. Dom murowany, o zbliżonym metrażu, wymaga załatwienia większej ilości formalności ( pozwolenie na budowę, projekt). Wiąże się również z większymi kosztami. Chcąc uniknąć w przyszłości kłopotów musimy być właścicielem działki. Znalezienie działki nie jest łatwe. Pochłania dodatkowy czas oraz środki. Sama budowa domu pochłania większe środki pieniężne, niż zakup domu holenderskiego. Dom holenderski ma jeszcze jedną przewagę nad nieruchomością, w momencie gdy stwierdzimy, że mamy ochotę zmienić miejsce zamieszkania po prostu wyprowadzamy się. Dom tradycyjny nie daje nam takich możliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here