Często gdy wracamy z wakacji, które spędziliśmy nad jeziorem, zastanawiamy się czy nie warto byłoby zainwestować w działkę i zbudować tam dom lub domek letniskowy. Jeziora i ich okolice to kuszące miejsce do zamieszkania. Wspaniała przyroda i czyste powietrze sprawiają, że chcemy tam jak najszybciej wrócić. Dlaczego wiec nie kupić działki, wybudować domu i nie zamieszkać tam na stałe? Działka nad jeziorem nie musi być tylko niespełnionym marzeniem. Może być całkiem realnym przedsięwzięciem. Tym bardziej, że ceny nie są zaporowe. Wydawać by się mogło, że na taki zakup może sobie pozwolić ktoś bogaty lub ewentualnie inwestor, który planuje postawić pensjonat. Jednak jest to mit – działkę nad jeziorem może kupić również przeciętny Kowalski.

Działka nad jeziorem

Gdzie w Polsce można kupić działkę nad jeziorem? Pierwsza myśl wiedzie z pewnością na Mazury. Jezior jest tu cała masa i również wielki wybór działek do sprzedaży. Jednak trzeba pamiętać, że mazurskie jeziora są dość popularne wśród turystów i działki na tym obszarze będą stosunkowo drogie. Ich walorem będzie jednak wkomponowanie w świetnie rozwinięta bazę turystyczną i sieć komunikacyjną.

Ale jezior i pojezierzy w Polsce mamy znacznie więcej. Jeśli wybierzemy tereny bardziej odludne możemy liczyć na korzystniejsza cenę działki. W tym jednak wypadku nie możemy liczyć na dobrą infrastrukturę drogową. Możemy mieć też kłopoty z podłączeniem mediów do domu, który chcielibyśmy zbudować. Musimy wiec wyważyć na czym najbardziej nam zależy.

Korzyści z posiadania działki nad jeziorem

Największą zaletą posiadania działki w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora jest bez wątpienia kontakt z przyrodą. Obszary bezpośrednio położone przy akwenach wodnych to tereny bardzo cenne przyrodniczo, często objęte ochroną. Dodatkowo taka lokalizacja daje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Bieganie i spacery po lesie czy pływanie w jeziorze mogą nam pomóc się odpowiednio zrelaksować.

Działka nad jeziorem to świetny sposób aby mieć gdzie uciec przed wielkomiejskim zgiełkiem. Dla jednych będzie to opcja z domek letniskowym i wakacyjnym wypoczynkiem. Inni zaś zakochają się na tyle, by postawić tutaj dom i zamieszkać na stałe.

Wady działki nad jeziorem

Przede wszystkim to jest zaletą działki z dostępem do jeziora, czyli kontakt z naturą, może być również w pewnym stopniu wadą. Obszary linii brzegowej jak już wspomnieliśmy to często obszary chronione. Musisz wiec liczyć się z tym, że będziesz miał sporo problemów w wypadku gdy zdecydujesz się postawić tutaj dom. Na twojej drodze będzie wiele utrudnień i urzędowych formalności. I oczywiście możliwości zabudowania działki będą znacznie ograniczone.

Kolejnym obostrzeniem, które może ci w przyszłości doskwierać, jest zakaz ogradzania działki od strony jeziora. Musisz godzić się wiec na to, że teoretycznie ktoś obcy może przechodzić przez twoją działkę.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

3 KOMENTARZE

  1. Czy rozumiem, że linia brzegowa jeziora na mojej działce tylko teoretycznie jest moja bo inni mogą tam sobie swobodnie spacerować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here