Panele słoneczne to najważniejszy element całej instalacji. Dlatego tak bardzo istotne jest prawidłowe dobranie ich do naszych potrzeb. Jak do tego się zabrać?

Skąd popularność fotowoltaiki?

Rosnące ceny energii elektrycznej oraz chęć oszczędzania sprawiły, że także w Polsce zaczęto stawiać na fotowoltaikę. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga od nas żadnej obsługi ani specjalnej lokalizacji. Energię słońca można bowiem przechwytywać w całym kraju przez cały rok, nawet w pochmurne i krótkie dni. Oczywiście, inwestycja ta nie należy do najtańszych, jednak bardzo szybko zwraca się jej właścicielom. Poza tym, co roku mamy szanse skorzystać z dofinansowania inwestycji ze środków z Unii Europejskiej. Koszt instalacji, która pokryje roczne zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny to około 25 tys. złotych. Już pierwszy rok użytkowania może nam wygenerować oszczędności w kwocie 2-3 tysięcy złotych.

Jak działają panele solarne?

Panele fotowoltaiczne to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów instalacji. Umieszczone na dachach lub na ziemi bez problemu rzucają się w oczy. To one odpowiadają za przechwycenie energii słonecznej. Liczba paneli decyduje więc o mocy całego zestawu. Dla czteroosobowej rodziny moduły powinny mieć moc 5kW, co przekłada się na powierzchnie około 33 metrów kwadratowych. Zasada działania paneli jest dość prosta. Foton, czyli minimalna jednostka światła, pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne. Krzem pochłania światło i wybija elektron ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu. W ten sposób rozpoczyna się przepływ prądu elektrycznego. Dzięki obecności złącza positive – negative możliwe  jest połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej.

Panele solarne – rodzaje?

Na rynku możemy obecnie wybierać pomiędzy dwoma rodzajami modułów. Każdy z nich posiada wysoką sprawność i gwarantuje wieloletnie funkcjonowanie. Panele solarne monokrystaliczne to obecnie najlepsze moduły na rynku. Zbudowane są z wysokiej jakości monolitycznego kryształu krzemu. Panele solarne polikrystaliczne natomiast wytwarza się ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu. Są one tańsze od monolitycznych, ale ich jakość niczym nie odbiega od tych modułów. Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji na ten temat. Pamiętajmy, by nie kupować ogniw fotowoltaicznych z nieznanych źródeł. Mogą one okazać się niesprawne i wpływać negatywnie na pracę całego zestawu. Jednak panele solarne nie byłyby użyteczne, gdyby nie wiele innych elementów. Zamiana prądu stałego w zmienny nie byłaby możliwa bez falownika sieciowego. Istotna jest także rola regulatora ładowania, czy jakość przewodów. To wszystko decyduje o tym, jak długo będziemy cieszyli się sprawną instalacją fotowoltaiczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here