Beton sam w sobie jest kruchym materiałem. Potrzebuje zatem odpowiedniego wzmocnienia. Jest ono wykonywane poprzez wyposażenie betonowej konstrukcji w rodzaj wewnętrznego szkieletu, który sprawia, że ściana, strop lub fundament znacznie zyskuje na trwałości. Wynalazek zbrojonych konstrukcji betonowych zrewolucjonizował świat budownictwa na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Wyparł powszechnie stosowaną cegłę i umożliwił tworzenie konstrukcji, które jak dotąd pozostawały poza możliwościami budowniczych. To właśnie techniki zbrojenia betonu umożliwiły stawianie wysokich konstrukcji, dając początek modzie na biurowce w centrach amerykańskich miast. Inną konsekwencją tej zmiany była większa swoboda, jaka zaczęła cechować architektów.

Zbrojenia budowlane wykonywane są w różny sposób. Wiele zależy też od rodzaju konstrukcji, które wymagają wzmocnienia. Inaczej wykonuje się zbrojenia ścian, inaczej fundamentów. Jednym z istotniejszych kryteriów podziału jest podział na elementy nośne, które biorą na siebie ciężar całej konstrukcji i elementy dodatkowe, takie jak ściany działowe, balkony czy tarasy. Te pierwsze z natury rzeczy muszą być wyposażone w mocne i zwarte systemy zbrojeniowe skonstruowane z grubych prętów. O ich jakości świadczy też klasa stali, z której zostały odlane. Im jest ona wyższa, tym większe obciążenia może na siebie przyjąć element nośny. Metalowe pręty wiąże się ze sobą na miejscu budowy przy pomocy specjalnego druta lub spawa się je. Istnieje również możliwość zamówienia na miejsce budowy gotowych elementów stalowych.

Zbrojenie wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Źle wykonane w krótkiej lub dłuższej perspektywie może wiązać się z nietrwałością całej konstrukcji, a więc przełożyć się bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców i możliwe straty materialne. Dlatego należy korzystać z usług firm, których pracownicy dysponują specjalistycznymi umiejętnościami i wiedzą choćby jak wykonać zbrojenie fundamentów tak, by budynek był stabilny przez wiele następnych lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here