Bezpieczeństwo i wygoda są tym, czego w pierwszej kolejności oczekujemy od swojego nowo wybudowanego domu. Staramy się więc znaleźć najlepszych projektantów i ekipę budowlaną, aby po przeprowadzce móc cieszyć się swobodą w swoim nowym miejscu zamieszkania. Jednym z ważniejszych, choć bardzo niedocenianych elementów domu są systemy kominowe. Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając system kominowy i dlaczego to takie ważne?

Co może się stać, jeżeli nieprawidłowo wybierzemy system kominowy?

Źle dobrany system kominowy https://systemykominowe-rauch.pl/, czy też jego nieprawidłowe użytkowanie może nie tylko niepotrzebnie zabrudzić znaczną część domu, ale nawet zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Z drugiej strony, jeśli prawidłowo dopasujemy i będziemy regularnie kontrolować stan systemów kominowych, to zagwarantują nam nie tylko długoletni komfort w naszym domu oraz podniosą poziom bezpieczeństwa domowników. Wybranie odpowiedniego systemu kominowego, wcale nie jest takim prostym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Wszystkie urządzenia grzewcze potrzebują komina, aby odprowadzić na zewnątrz domu produkty spalania. Niezależnie od tego, czy będzie to komin murowany, stalowy gotowy z prefabrykowanych elementów ceramicznych czy powietrzno-spalinowy, musi być trwały, szczelny oraz oczywiście bezpieczny. Jeżeli system będzie dobrany nieprawidłowo, może to doprowadzić do zużycia większej ilości energii (i automatycznie do zwiększenia kosztów ocieplenia), osadzanie się sadzy i pojawianie się zabrudzeń na suficie i ścianach.

Jak tego uniknąć i dokonać prawidłowy wybór?

Do najpopularniejszych rozwiązań należą tradycyjne murowane kominy i systemy kominowe z ceramicznych prefabrykantów. Zacznijmy od opisania tradycyjnych kominów, które są zazwyczaj wykonywane z cegły ceramicznej. Taki komin ustawia się tak, aby mógł obsłużyć wszystkie pomieszczenia w domu, które tego potrzebują (np. zarówno kotłownię, kuchnię, jak i łazienkę). Murowane kominy są zazwyczaj budowane w podobny sposób: mają wiele przewodów, które odprowadzają do atmosfery spaliny z kotłów (na gaz, olej opałowy), piecyków łazienkowych lub dym z kotłów na paliwa stałe i kominków. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie systemu kominowego, w miejsce kominów murowanych. Najczęściej stosuje się wielokanałowe kominy prefabrykowane, w których głównym elementem jest przewód spalinowy lub dymowy, a obok znajduje się kilka kanałów wentylacyjnych. Prefabrykowany komin ceramiczny oferowany jest w zestawach (systemy kominowe), które zazwyczaj zawierają: wewnętrzny wkład z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej, zewnętrzną obudowę z betonu lekkiego lub ceramiki oraz trójnik, wyczystka i zbieracz kondensatu, izolację termiczną z wełny mineralnej (jej zadaniem jest utrzymanie wysokiej temperatury spalin, co pozwala na odpowiedni ciąg kominowy).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here