Mocna wiertarka to jeden z tych sprzętów, który trzeba mieć w swoim zestawie narzędzi. Uniwersalne zastosowanie sprawia, że przydaje się ona zarówno przy planowanych pracach remontowych, drobnych naprawach, jak i spontanicznych zmianach w aranżacji. Dobra wiertarka to nie wszystko, aby wykorzystywać pełnię jej możliwości, potrzebny jest zestaw wierteł. Do wyboru są uniwersalne oraz specjalistyczne − do metalu, betonu i drewna. Sprawdź, czym się różnią.

Wiertła do metalu – czym się charakteryzują i jakie są ich rodzaje?

Warto wiedzieć, że w metalu nie należy wiercić wiertłami przeznaczonymi do drewna lub betonu. Wiertła do metalu mają specjalnie wyprofilowany trzpień. Zakończone są ostrą końcówką, która ułatwia skrawanie twardego materiału bez ryzyka ześlizgiwania się wiertła, a tym samym zniszczenia powierzchni roboczej.

Co różni wiertła kobaltowe, tytanowe i ze stali szybkotnącej?

Przede wszystkim różnią się one rodzajem materiału, z którego są wykonane, oraz zastosowaniem. Popularne wiertła do metalu ze stali szybkotnącej i narzędziowej nadają się przede wszystkim do wiercenia w metalach miękkich, takich jak: aluminium, cynk i miedź. Przy czym z dwóch wymienionych to stal szybkotnąca oceniana jest jako wytrzymalsza i bardziej odporna na zużycie. Do twardych metali lepsze będą wiertła kobaltowe lub tytanowe. Odznaczają się one zwiększoną twardością i odpornością na ścieranie.

Jakie wiertła do metalu wybrać?

Zakres prac w domu i ogrodzie jest bardzo szeroki i trudno przewidzieć, w jakim rodzaju metalu przyjdzie nam wiercić. Chociaż do użytku nieprofesjonalnego poleca się tańsze wiertła, my rekomendujemy zakup zestawu tych lepszej jakości, które poradzą sobie również z twardymi metalami. Wiertła kobaltowe i tytanowe wolniej się zużywają, a więc posłużą na dłużej.

Jeśli nie chcesz od razu kupować zestawu wierteł, dokupuj je pojedynczo. Są łatwo dostępne. Kupisz je w dobrze zaopatrzonym markecie budowlanym lub sklepie z narzędziami. Szeroka oferta wierteł pozwoli dobrać odpowiednie pod kątem materiału, a także średnicy otworu, który chcesz nawiercić oraz precyzji z jaką ma być wykonany.

Wiertła do betonu – charakterystyka i rodzaje

Uniwersalny zestaw wierteł, miarka i kawałki drewna

Beton to jeden z najtwardszych materiałów budowlanych. Do wiercenia w nim otworów należy używać sprzętu do zadań specjalnych. Przyda Ci się więc wiertarka z udarem i specjalny zestaw wierteł. Podobnie jak wiertła do metalu, wiertła do betonu różnią się między sobą.

Pierwszą zasadniczą różnicą jest typ mocowania wiertarek z udarem i młotowiertarek. Starsze modele wyposażone są w uchwyty na kluczyk, nowocześniejsze w wygodny system SDS. Ten drugi zapewnia szybką i bezwysiłkową wymianę akcesoriów na zatrzask. Przeznaczone są do niego specjalne wiertła SDS.

Wiertła widiowe, diamentowe, udarowe – do czego służą?

Najpopularniejszym rodzajem wierteł, które wystarczają do prostych prac montażowych, są wiertła widiowe do betonu. Charakteryzują się masywną głowicą i spiralą z pojedynczym rowkiem. Wykonywane są ze stali narzędziowej lub stali z domieszką kobaltu lub tytanu.

Wiertła diamentowe są najtrwalsze i najtwardsze spośród wszystkich wierteł. Występują w wielu wariantach długości i średnicy trzpienia. Nadają się do wiercenia w betonie, kamieniu, klinkierze i wielu innych trudnych materiałach. Do wiercenia większych otworów używa się koronnych wierteł diamentowych, wyposażonych dodatkowo w płytki skrawające. Do wiercenia w żelbetonie i betonie zbrojonym wykorzystywane są natomiast specjalne wiertła udarowe.

Jakie wiertła do betonu wybrać?

Wiertła do swojego zestawu musisz dobrać na podstawie materiału, z którym przyjdzie Ci pracować. Ściany w starym budownictwie, np. w blokach z wielkiej płyty wykonywane są z twardego betonu, któremu mogą nie podołać zwykłe wiertła widiowe. Będą się łamać lub wiercenie będzie wymagać od Ciebie dużego wysiłku. Aby wywiercenie otworu na kołek do powieszenia obrazu nie okazało się karkołomnym zadaniem, lepiej od razu zakupić wiertła diamentowe lub udarowe.

Wiertła do drewna – jakie warto mieć w swoim zestawie wierteł?

Wiertła do metalu i drewna

Wiercenie w drewnie wymaga o wiele mniej wysiłku niż w metalu i betonie. Drewno jest miękkie, jednak ma niejednorodną i włóknistą strukturę. Niewłaściwy dobór wiertła może go uszkodzić. Specjalne wiertła do drewna odróżniają się od innych przede wszystkim geometrią i kątem wierzchołkowym. Jeśli zależy Ci na precyzji i profesjonalnym efekcie, do pracy z drewnem wybierz wiertła specjalnie do niego przeznaczone.

Wiertło kręte, spiralne, łopatkowe – jakie są wiertła do drewna?

Dzięki różnym rodzajom wierteł do drewna możesz samodzielnie stworzyć dowolną konstrukcję w domu lub ogrodzie. Pozwalają one wiercić otwory o różnej głębokości i średnicy. Do podstawowych wierteł do drewna należą wiertła kręte. Pierwsze pozwalają wiercić otwory o maksymalnej średnicy 3 cm.

Do precyzyjnego wiercenia szerszych i głębszych otworów w belkach lub kłodach przydają się świdry, czyli wiertła spiralne. Średnice świdrów dochodzą do 40 mm, a ich długość nawet do niemal pół metra, więc zdecydowanie jest to wiertło do drewna długie.

Wiertło łopatkowe zwane również piórkowym lub płaskim pozwala wiercić otwory szersze od 10 do 45 mm średnicy. Wiertła tego typu nie pozwalają wiercić zbyt precyzyjnie, jednak ze względu na szeroki zakres rozmiarów, warto mieć je w skrzynce z narzędziami.

Poznaj ofertę rozmaitych wierteł do drewna

Jeżeli zależy Ci na uzyskiwaniu profesjonalnej jakości realizowanych prac w domu i ogrodzie, wyposaż swoją skrzynkę narzędziową w wiertła specjalistyczne. Jeśli natomiast zadania tego rodzaju rzadko Ci się zdarzają, kup uniwersalny zestaw wierteł. Jest stosunkowo tani, a wiertła przeznaczone są do wiercenia zarówno w drewnie, jak i metalu. Nie zapewnią one jednak takiej jakości pracy, jak akcesoria zaprojektowane specjalnie pod dany rodzaj materiału.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here