Duże budynki korporacyjne są dziś obecne niemal w każdym dużym mieście, a także pojawiają się coraz częściej w mniejszych miejscowościach. Najczęściej ich elewacja jest całkowicie przeszklona, co przy dużej wysokości stwarza problemy przy myciu i czyszczeniu jej. Na szczęście na rynku istnieje wiele firm, które świadczą tak zwane alpinistyczne mycie okien i elewacji takiego rodzaju budynków. Sprawdzamy dziś ile kosztuje wynajęcie takiej firmy i ile czasu trwa przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac przy budynku o powierzchni elewacji w okolicach 1000 metrów kwadratowych.

Sposób mycia elewacji wysokich budynków


Aby w sposób bezpieczny i odpowiedzialny wykonywać usługi mycia okien na dużej wysokości, pracownicy najczęściej montują na dachu specjalną platformę, z której na linach spuszczają kolejną, z której wykonują swoje prace. Na miejscu mają wszystkie niezbędne urządzenia, takie jak myjka ciśnieniowa, środki do czyszczenia trudnego do usunięcia brudu, szczotki i tak dalej. 
Alpinizm przemysłowy jest powszechnie stosowany przy obsłudze elewacji wysokich budynków zarówno w Polsce jak i za granicą. Działania te są stosunkowo bezpieczne dla pracowników, wśród których znajdują się czasami wybitni alpiniści, którzy zimą mierzą się w bardzo trudnymi warunkami podczas wspinaczki wysokogórskiej.

Jak wyglądają koszty usług alpinistycznych?


Wróćmy do naszego hipotetycznego budynku, który ma powierzchnie elewacji wynoszącą 1000 metrów kwadratowych. Jest to typowy biurowiec, którego wysokość wynosi ponad 100 metrów. Okazuje się, że alpinistyczne mycie okien na całym takim gmachu będzie kosztować w okolicach 4000 złotych, więc wcale nie tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Wiele zależy do tego kiedy ostatnim razem miało miejsce mycie (im wcześniej tym drożej) oraz jaki jest stopień zabrudzenia (im większy tym drożej). Oczywiście cenę zmienia także wysokość budynku, naturalnie im wyższy, tym więcej będzie kosztować usługa. Czas pracy to zaledwie jeden dzień, góra dwa, jeżeli mówimy o jeszcze większych powierzchniach.

Alpinizm przemysłowy jest często stosowany przy myciu elewacji i okien budynków biurowych jeszcze z jednego powodu. Otóż wszystkie czynności wykonywane są od zewnątrz, nie trzeba więc zaburzać pracy ludzi wewnątrz w czasie, gdy usługa jest wykonywana. Jedyny moment, gdy pracownicy potrzebują dostać się do środka, to w momencie instalacji i zdejmowania platformy wspornikowej z dachu, a więc na samym początku i końcu prac. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni w jednym z takich biurowców, z pewnością nie raz widzieliśmy w godzinach pracy, jak za oknem działali ludzie z firmy alpinistycznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here