Wielu kierowców nie czuje się pewnie, parkując w ciasnych parkingach, np. w centrach handlowych czy na osiedlach, gdzie liczy się każdy metr przestrzeni. Liczba samochodów na drogach rośnie, a zatem coraz trudniej o wygodne wolne miejsce. Jak podnieść poziom bezpieczeństwa podczas parkowania?

Warto zwrócić uwagę na dostępność, wielkość i sposób organizacji parkingów, ale także na obsługujące je systemy. W ciasnych halach garażowych coraz częściej dochodzi do zarysowań auta. Zaawansowane systemy, odboje gumowe i czujniki zamontowane w samochodzie sprawiają, że parkowanie staje się szybsze i bezpieczniejsze.

Odbój gumowy – co to jest?

Odbój to niezwykle praktyczny ochraniacz wyprodukowany z gumy, dzięki czemu zapewnia ochronę podczas parkowania. Służy do uporządkowania pojazdów na parkingach poprzez wydzielenie miejsc – uniemożliwia wjazd pojazdu poza wyznaczony obszar, wymuszając parkowanie wzdłuż linii.

Świetnie absorbuje uderzenia, dlatego też może ochraniać rampy wjazdowe, naroża ścian i budynków, słupków konstrukcyjnych i filarów, a także wszelkie inne wystające elementy o ostrym kącie. Warto wybierać odboje odblaskowe, gdyż miejsca narażone stają się wtedy lepiej widoczne.  

Modeli dostępnych na rynku jest wiele – są odbojnice narożne, proste, wypukłe, wyprodukowane z pianki lub kauczuku itd. Separatory parkingowe z gumy stosowane są m.in. w granicach parkingów, odgraniczając miejsca postojowe, ale w razie potrzeby są też wykorzystywane jako blokada.

Odboje gumowe najczęściej są stosowane na parkingach, w halach garażowych i przemysłowych, magazynach, ale także na stacjach benzynowych oraz drogach publicznych.

Malowanie linii

Konieczność zaparkowania to częsta zmora wielu kierowców – nie tylko młodych, ale też tych, którzy rzadko przyjeżdżają do dużych dynamicznych miast. Ułatwieniem dla kierowców są też linie oddzielające poszczególne miejsca parkingowe. Nie każdy potrafi wykorzystać choćby najmniejszy skrawek przestrzeni – parkowanie „na centymetr” to dla wielu kierowców prawdziwe wyzwanie.

Nowoczesne systemy

Jesteśmy świadkami wdrażania coraz nowocześniejszych technologii, które mogą ułatwić kierowcom parkowanie. Nowoczesne zarządzanie parkingami zwiększa poziom bezpieczeństwa auta i komfortu kierowców.

Wybrane modele aut mogą same parkować, coraz więcej pojazdów wyposażonych jest w czujniki ruchu, kamery i asystenta parkowania. Czujnik dokonuje pomiarów i sam wybiera odpowiednie miejsce. Kierowca musi jedynie wrzucić bieg – kierownica obraca się samoczynnie.

W halach garażowych, np. w centrach handlowych, stosowane są też różne systemy, np. Park Assist, wskazujące, gdzie pozostały jeszcze wolne miejsca. Dzięki temu kierowca nie będzie rozkojarzony i skupiony na poszukiwaniu miejsca, lecz skupi się na prowadzeniu pojazdu – w garażach podziemnych zwykle jest ciasno i łatwo o stłuczkę.

Ubezpieczenie

Najwięcej stłuczek i zadrapań ma miejsce na parkingach – nie są to duże uszkodzenia, ale dobrym rozwiązaniem może być ubezpieczenie OC oraz AC, gdyż pozwoli ono uniknąć ewentualnych kosztów napraw. Podczas jazdy warto pamiętać o kulturze, a w trakcie parkowania zachować ostrożność, aby nie zarysować innego auta, a także nie utrudnić innym kierowcom wsiadania za kierownicę czy dostępu do bagażnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here