Przedpokój jest pomieszczeniem naszego mieszkania, w którym przebywamy tylko chwilkę. Porównując z całym mieszkaniem, to najmniej czasu spędzamy w holu lub przedpokoju. W obiegu jest powiedzenie: „jak cię widzą, tak cię piszą”. Można by to również odnieść do tego specyficznego pomieszczenia w domu, jest ono wizytówką całego naszego mieszkania. W przedpokoju najczęściej znajduje się wieszak albo szafa na okrycia wierzchnie, szafeczka na buty, lustro i być może dywan lub chodnik dywanowy.

Zalety estetyczne dywanów

Dywany lub chodniki dywanowe w korytarzu dodadzą mu klasy, ocieplą wygląd, wyizolują stopy od zimnej podłogi. Szczególnie dla kobiety istotne znaczenie mają cechy estetyczne i wizualne. Zastanawiając się nad wzorem, kształtem i wielkością dywanika, trzeba przemyśleć, żeby pasował on do całości aranżacji. Jeśli chodzi o chodnik, to zazwyczaj jest on dłuższy niż szerszy. Najbardziej popularne w przedpokoju są prostokątne, kwadratowe lub okrągłe chodniki dywanowe. Nieduże, podłużne, wąskie chodniki są łatwe do zwinięcia i wyczyszczenia. Często posiadają one wysoką odporność na deformację i ścieranie. Jedni lubią styl nowoczesny, na przykład skandynawski, vintage, boho, inni wolą styl klasyczny. Z tego względu jedni wybiorą nowoczesny, modny dywan, na przykład z geometrycznymi lub abstrakcyjnymi wzorami, frędzlami po bokach, a inni wybiorą dywan kwiecisty lub perski. Wszystko zależy, czy chcemy ożywić spokojne wnętrze, czy nie przesadzić z nadmiernymi ozdobami.

Utrzymanie dywanu w czystości

Przedpokój to część mieszkania, która wymaga szczególnej uwagi, żeby utrzymać w nim porządek, czystość i ład. Najwięcej brudu z zewnątrz wnosimy do pierwszej części mieszkania. Piesek na łapkach przynosi brud, dziecko po udanej zabawie na bucikach i na ubraniach, a dorosły często na podeszwie butów. Nie każde zanieczyszczenie, piasek, błoto czy kurz, uda nam się zostawić na zewnętrznej wycieraczce, więc część wnosimy, niestety, do przedpokoju. Z tego względu warto przemyśleć, jaki rodzaj dywanu lub chodnika dywanowego, chcielibyśmy położyć w tej części mieszkania.

Najlepszy materiał na dywan lub chodnik

Najlepszym rozwiązaniem będzie syntetyczny dywan lub chodnik o krótkim włosiu, tkany na płasko lub sznurkowy. Na dywan do przedpokoju idealnie nadaje się dywan polipropylenowy, winylowy, akrylowy, wiskozowy, z juty lub sznurka. Dzięki temu łatwo się je będzie odkurzać, trzepać lub czyścić. Tego typy dywanów są odporne na intensywne użytkowanie, częste deptanie i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkową zaletą są ich nieblaknące kolory, pomimo częstego czyszczenia tworzywa. Te gatunki materiałów z tego względu, że są bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości, pozwolą na długie lata cieszyć się dywanem w doskonałej kondycji. Chodniki dywanowe, które świetnie się sprawdzą w przedpokoju, najczęściej cechują się właściwościami antyalergicznymi. Ze względu na materiał, z którego są wytwarzane, najczęściej są one bezpieczne dla osób uczulonych na kurz lub sierść. Ze względu na zbite runo, roztocze, grzyby i różnego rodzaju bakterie, mają utrudniony dostęp do przedostania się do wnętrza materiału. Nie ma więc podstaw obawiać się zainwestować w taki dywan lub chodnik.

Antypoślizgowy spód

Jednym z obowiązkowych elementów dywanów przedpokojowych jest antypoślizgowy spód. Podłoga często jest śliska, wykonana z drewna, płytek ceramicznych lub paneli. Dywan bez antypoślizgowego spodu, mógłby stanowić nie lada zagrożenie dla nas i naszych gości, ponieważ swobodnie ślizgałby się i przemieszczał po tej podłodze.

Nietrafione wybory

Jednym z najbardziej nietrafionych dywanów lub chodników będą takie, które charakteryzują się wysokim, gęstym runem. W przedpokoju stanowiłyby one idealne miejsce do zbierania się zanieczyszczeń, brudu i sierści, które ciężko byłoby wyczyścić. Regularne wdeptywanie jeszcze bardziej utrudniałoby dokładne odkurzanie. Poza tym nie za dobrym wyborem do przedpokoju, ze względu na delikatny materiał, byłby dywan bawełniany lub jedwabny.

Kolory i wzór dywanu

Chociaż kolorystyka jest dowolna, to trudniej będzie w idealnym stanie utrzymać jasne, monochromatyczne dywany. Lepiej sprawdzi się bardziej wzorzysty, geometryczny lub nawet patchworkowy wzór. Taki styl i wzór skutecznie zamaskuje wszelkie zabrudzenia. A co jeśli do naszego stylu pasuje dywan czarno – biały? Czy rezygnować z takich kolorów, tylko dlatego, że jego miejscem przeznaczenia jest przedpokój? Niekoniecznie. Jeśli wybierzemy odpowiedni materiał syntetyczny dywanu i kupimy model, który ma mniej bieli niż czerni, to nawet na pierwszy rzut oka tak wymagający kolor, damy radę utrzymać w nieskazitelnej czystości.

Dla niektórych dywan lub chodnik nie jest zbędnym elementem w przedpokoju. Jednak fakty są takie, że tego rodzaju dekoracja nigdy nie wyszła z mody. Nie warto jednak zostawiać tej ozdoby przypadkowi. Przedpokój zaprasza naszych gości do dalszych części mieszkania. Jego wygląd ma wpływ na to, jak inni odbiorą nasze mieszkanie. Jeśli więc decydujemy się na chodnik lub dywanik korytarzowy, to trzeba go dobrze dopasować do pozostałej części pomieszczenia oraz wybrać taki wzór, materiał i kolor, który ułatwi nam utrzymanie go w czystości.

Artykuł opublikowany przy współpracy ze sklepem internetowym Platformamebli.pl. Sklep oferuje meble industrialne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here