Według statystyk zaledwie około 15% nowych mieszkań sprzedawanych przez deweloperów to mieszkania wykończone pod klucz. Większość to standard deweloperski, czyli lokal będzie wymagał wtedy dodatkowych prac. Co za tym stoi?

Mieszkania oferowane przez deweloperów są dostępne w dwóch standardach – jako stan deweloperski oraz jako stan pod klucz. W tym pierwszym przypadku mieszkanie musi być poddane dalszym pracom wykończeniowym. Prace te kupujący może prowadzić we własnym zakresie, ale może też zlecić je zewnętrznej ekipie wykończeniowej. Z kolei wykończenie pod klucz to usługa polegająca na zleceniu wykończenia mieszkania ekipom współpracującym z deweloperem – wówczas kupujący może odebrać mieszkanie niemalże przygotowane do przeprowadzki.

Stan wykończenia pod klucz obejmuje głównie poniższe prace:

  • kładzenie podłóg
  • pomalowanie ścian
  • montaż drzwi wewnętrznych
  • kompleksowe przygotowanie łazienki, kuchni

Klienci decydujący się na taką usługę muszą liczyć się z dodatkowym kosztem. Najczęściej jest to od około 500 do ponad 1200 złotych za jeden metr kwadratowy mieszkania w zależności od wybranego standardu wykończeniowego. W Polsce wykończenie pod klucz wybierane jest dość rzadko – jak wspomnieliśmy na wstępie, to zaledwie około 15%. To niski wynik, ponieważ w zachodnich krajach Europy oraz w USA standard deweloperski niemalże nie występuje.

U nas jest to przede wszystkim kwestia kosztów – mieszkanie w stanie deweloperskim jest znacznie tańsze, a tym samym jest także łatwiej dostępne. Wolim wtedy wykonać większość prac samemu, ponieważ to najtańszy sposób na własne „M”. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli chcemy zdecydować się na wynajęcie ekipy wykończeniowej do prac w naszym mieszkaniu w stanie deweloperskim, wykończenie pod klucz może być atrakcyjną alternatywą. Wtedy wybieramy tylko podobające nam się materiały z katalogu, a resztą zajmuje się deweloper! 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here