Każda przymierzająca się osoba do budowy własnego kąta na świecie w postaci wzniesienia konstrukcji domu, zawsze musi zmierzyć się z tym samym, czyli, formalnościami w urzędach. Zapewne wielokrotnie zastanawiałeś się, czy można wybudować dom bez pozwolenia.

Dom bez pozwolenia

Dom bez pozwoleniaJeżeli w planach masz budowlę domu typu bliźniak lub zabudowy szeregowej to niestety możesz być zmartwiony, bo w żaden sposób nie ominiesz biurokracji związanej z pozwoleniem na budowę. Jeżeli ma to jednak być dom jednorodzinny mamy świetną wiadomość. Wraz z wejściem w życie ustawy budowlanej z połowy 2015 roku, oprócz standardowych formalności urzędowych polegających na pozwoleniu na budowle, pojawiła się druga możliwość, w której w żaden sposób nie potrzebujemy owego zezwolenia, jednak jesteśmy zobowiązani jednak zgłosić ten fakt do urzędu.

Pomimo nawet obowiązku zgłoszenia samej budowy już jesteśmy w stanie oszczędzić kilka miesięcy, w których mamy możliwość postawienia nawet domu przy sprzyjających warunkach. Wystarczy, aby równy miesiąc, czyli 30 dni przed planowym rozpoczęciem budowy zgłosić ten fakt do odpowiedniego organu i po upływie tego terminu można przystąpić to budowy. Oczywiście i to ma swoje minusy, okres 30 dni nie został zastosowany bez powodu. W tym okresie urząd ma prawo wyrazić sprzeciw, wobec rozpoczęcia budowy co ponownie czasami potrafi zmienić się w gonitwę po urzędach, czego nikt nie oczekuje.

Jednak dom bez pozwolenia to nie wszystko, co możemy zbudować na zasadzie, zgłoszenia planowanej budowy

Oprócz domów jednorodzinnych pod warunkiem, że powierzchnia nie przekroczy 35m2, możemy również wybudować małe budowle na własnych działkach, postawić ogrodzenie pod warunkiem, że nie przekroczy 2,2m oraz altanę wielu rodzajów. Dodatkowym atutem, który został bardzo dobrze odebrany przez inwestorów, jest fakt, w którym mając na celu przebudowę wybranego budynku, również nie ma obowiązku, występowania o zezwolenie do urzędu a musimy po prostu zgłosić ten fakt.

Pomimo że wspomniana ustawa nie zmienia w wielu przypadkach nic, została odebrana bardzo pozytywnie i na pewno wielu osobom przyśpieszyła pracę o wiele tygodni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here