Jak wybudować dom energooszczędny, żeby nie był nim tylko z nazwy? Dom energooszczędny według definicji to dom, który nie generuje dużych kosztów utrzymania. Największą opłatą mając dom, jest ogrzewanie, budowa polega więc na tym, by rachunki za nie były jak najmniejsze. Czemu warto dążyć do takiego domu, którego utrzymanie będzie nas kosztować niedużo? Zazwyczaj budujemy się, kiedy jesteśmy młodzi, pełni sił, mając dobre możliwości finansowe. Jednak dom, budujemy nie na pięć, dziesięć lat, a na kilkadziesiąt. A za te kilkadziesiąt lat prawdopodobnie będziemy już na emeryturze, czyli nasze dochody nie będą już tak duże. Wtedy dopiero docenimy, że warto było zadbać, by dom spełniał warunki domu energooszczędnego. Wtedy każde sto złotych w wydatkach będzie ważne, a największe opłaty mamy właśnie zawsze za ogrzewanie.

Dom energooszczędny

Dom energooszczędnyJak tego dokonać? Trzeba zadbać przede wszystkim, o dobrze ocieplone fundamenty, dobrej jakości okna, dobre zewnętrzne ocieplenie domu, a także ocieplenie poddasza, do tego warto zastanowić się na rekuperatorem z wentylacją mechaniczną, który częściowo odzyskuje ciepło. Pomogą w tym też nie za wysokie pomieszczenia, a także budowa wiatrołapu. Przy budowie dachu, zyskujemy na ociepleniu, deskując go.
Odnośnie okien, warto wybrać te najcieplejsze, i decydując się na okna standardowe, ale także te dachowe. Dobrze, gdy nie przesadzimy z ilością okien, ponieważ każde dodatkowe okno to mniejsza oszczędność na ogrzewaniu. Warto też wybrać okna czteroszybowe z dobrymi profilami, o dużej ilości komór. A także okna z niską przenikalnością cieplną i ciepłym montażem.

Ocieplenie budynku

Zewnętrzne ocieplenie domu to znów wybór wełny bądź styropianu, tu też warto wybrać tą najlepszą, mimo że droższą opcję z najlepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Ważna jest też grubość tego ocieplenia, im grubsza wełna bądź styropian na elewacji, tym cieplej w domu. To samo tyczy się ocieplenia poddasza, metod jest dużo, więc będzie w czym wybierać. Tu także prócz wyboru materiału ważna jest grubość ocieplenia.
Jak widać, dużo można zrobić, żeby nasz dom energooszczędny stał się w przyszłości nam przyjacielem i generował małe koszty utrzymania. Warto więc zainwestować w niego, żeby później mieć spokojną przyszłość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here