Jednym z najnowocześniejszych rodzajów domu, to tak zwany dom inteligentny, który wyręcza nas w niektórych kwestiach. Domy inteligentne to domy, które są wyposażone w różnego rodzaju automatykę.

Autonomiczny odkurzacz

Pierwszą kwestią może być autonomiczny odkurzacz. Odkurzacze takie nie były przydatne jeszcze parę lat temu, ponieważ nie docierały do kątów, często nie kończyły pracy, a także nie usuwały wszystkich okruchów czy kurzu. Najgorszymi wrogami takich odkurzaczy były włosy oraz sierść, przez co inteligentny odkurzacz zapychał się i wymagał serwisu bardzo często. Natomiast teraz są one o wiele bardziej przydatne, docierają w prawie każdy kąt, a także nie zapychają się. Mają one teraz także stacje dokujące, w których ładują się a także wyjeżdżają z nich i wjeżdżają po wykonaniu swojej pracy.

Dom inteligentny i ekologiczny

Drugą autonomiczną rzeczą w inteligentnym domu jest system sterowania domem z aplikacji. Możemy sterować w domu prawie wszystkim. Mogą być to kamery, na których możemy sprawdzić co dzieje się w naszym domu a także na zewnątrz podczas naszej nieobecności. Może być to także sterowanie oświetleniem w całym domu. Możemy włączać, wyłączać oraz zmieniać intensywność i barwę światła. Aplikacje do inteligentnego domu pozwalają też sterować roletami, bramą wjazdową, bramą garażową a nawet zamykać elektryczny zamek w furtce. Inteligentną rzeczą w domu jest też rodzaj ogrzewania. W nowoczesnych domach nie pali się węgla. Ogrzewamy go poprzez prąd lub gaz. Jest to wygodniejsze, koszt jest praktycznie taki sam a nie musimy się brudzić wsypując węgiel do pieca. Domy takie jednocześnie stają się ekologiczne.

dom inteligentnyW inteligentnym domu coraz większą popularność mają różnego rodzaju czujniki. Czujnik zmierzchu, który powoduje zamknięcie rolet okiennych. Jest też czujnik dymu, który wykrywa gdy coś się pali i powoduje uruchomienie zraszaczy wodnych. Czujniki włamaniowe, które wykrywają włamanie przez drzwi lub okno, i zaczynają piszczeć oraz wysyłają informację o włamaniu do właściciela. Oprócz inteligentnego i ekologicznego domu mamy także tego typu samochody. Coraz więcej polaków wybiera tak zwane hybrydy lub w pełni elektryczne samochody. Jeszcze parę lat temu samochód elektryczny mógł przejechać około 50 kilometrów, a ładował się około 12 godzin. Teraz samochody elektryczne mogą przejechać nawet 500 kilometrów i naładują się do pełna w 3 godziny. Wszystko to za sprawą nowego rodzaju baterii a także stacji szybkiego ładowania.

Zalety inteligentnego domu

Kiedy mamy już inteligenty dom, a w garażu stoi zaparkowany elektryczny samochód, zastanówmy się jakie mamy właściwie z tego korzyści? Dom z zamontowanym inteligentnym systemem to przede wszystkim wygoda dla jego mieszkańców. Wystarczy przyjrzeć się kilku elementom inteligentnego domu, by dojść do wniosku, że to niezwykle praktyczne rozwiązania. Weźmy po uwagę choćby otwieranie bramy do garażu dzięki aplikacji zainstalowanej w naszym smartfonie. Czyż to nie jest niezwykle komfortowe rozwiązanie. Przecież niemalże zawsze irytujemy się kiedy trzeba wysiąść z samochodu po to, aby otworzyć bramę. A dzięki takiemu inteligentnemu rozwiązaniu możemy otworzyć bramę swoim telefonem. Również kwesta inteligentnego ogrzewania ma bardzo duże znacznie dla mieszkańców domu. Dzięki niemu możemy znacznie zmniejszyć temperaturę w naszym domu, kiedy jesteśmy choćby w pracy. I nie oznacza to wcale, że później wrócimy do wychłodzonego mieszkania.

dom inteligentnyWłaśnie dzięki inteligentnemu systemowi będziemy mogli zwiększyć moc ogrzewania poprzez aplikacje na naszym telefonie, powiedzmy na godzinę przed naszym powrotem. Dzięki temu wejdziemy do już nagrzanego domu. Podobnie komfortowe jest również system inteligentnego oświetlenia w domu. Załóżmy, że wyjeżdżamy na wakacje. Dla potencjalnego złodzieja, który widzi, że naszym domu od jakiegoś czasu nie pali się światło, to oznaka, że nas niema, więc można podjąć próbę włamania. jednak dzięki inteligentnemu oświetlenie jesteśmy w stanie sterować nim ze smartfona. Możemy regularnie włączać i wyłączać światło w naszym domu, tworząc złudzenie naszej w nim obecności.

Czy warto zainwestować w inteligentne systemy w naszym domu?

Zawsze w takich sytuacjach można zadać sobie pytanie, czy tak naprawdę warto zainwestować w tego rodzaju rozwiązania w naszym domu? Dla wielu z nas takie systemy to będzie tylko niepotrzebne gadżeciarstwo. Inni jednak w pełni docenią płynące z nich korzyści. Oczywiście musimy sobie również zdać sprawę z tego, że inteligenty dom to również spore koszty. Naturalnie więc nie wszyscy mogą sobie na tai wydatek pozwolić. Nie mniej jednak warto pamiętać, że niektóre rozwiązania mogą również wpłynąć na spore oszczędności choćby w wydatkach na ogrzewanie, czy też prąd. Warto wiec jednak taką możliwość rozważyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here