Domy hybrydowe, częściej spotykanie pod nazwą pasywnych, to mówiąc krótko kompilacja najlepszych cech jakie powinien mieć dom. Rozwiązania dostosowane są nie tylko do odnawialnych źródeł energii, ale też decydują o komforcie i bezpieczeństwie, ale również zdrowiu domowników.

Domy hybrydowe

Domy hybrydoweJest to budynek zasilany odnawialnymi źródłami energii, dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań jak panele fotowoltaniczne, rekuperacja, pompy ciepła czy wentylacja mechaniczna. Równie ważne jest zastosowanie odpowiedniej klasy wełny mineralnej, pasywnych okien a nawet keramzytu. Zastosowanie wysokiej klasy materiałów daje pewność, że dom hybrydowy jest to budynek zaawansowany technicznie, który w dłuższym okresie będzie miał niskie koszty eksploatacji. Dom lub kompleks domów może być wybudowany w dowolnej lokalizacji, zwłaszcza gdy prace będzie wykonywała wyspecjalizowana firma, posiadająca doświadczenie w ich budowie.

Jakie rozwiązania stosowane są w domach hybrydowych?

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych pobór energii z sieci miejskiej może zostać ograniczony do minimum i traktowany być jako zasilanie awaryjne. Nadwyżka energii, która powstanie może zostać sprzedana do sieci, a system liczników pozwala na bieżąca kontrolę zużycia prądu. Ogrzewanie wody natomiast zapewnia kolektorów słonecznych, które umieszcza się na dachu. W dni słoneczne system podgrzewa wodę na bieżąco, a w okresach mniej słonecznych wspomagany jest energią z sieci lub pompę ciepła. Pompa ciepła stosowana jest w domach hybrydowych również do ogrzewania domu, a system ciepła znajduje się w gruncie i wymaga niewiele energii elektrycznej. Równie ważna funkcję w ogrzewaniu domu pełni rekuperacja z wentylacją.

System ten w sposób ciągły dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń bez obniżania temperatury. kolejnym rozwiązaniem, które znacznie ogranicza koszty jest system odzyskiwania wody. Wody opadowe z dachów trafiają do zbiornika na deszczówkę dzięki systemowi podziemnych rur, a woda może być wykorzystana do podlewania lub jako woda techniczna. Dodatkowym urządzeniem, które może być montowane w domach hybrydowych jest turbina wiatrowa, która może być kolejnym źródłem zasilania. Również ścieki bytowe są oddzielane i podczyszczane, dzięki czemu opróżnianie zbiorników ograniczyć można do dwóch-trzech w ciągu roku.

Korzyści domu hybrydowego

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, oprócz korzyści finansowych w eksploatacji, równie ważne jest bezpieczeństwo domowników, ale też otoczenia w którym żyją. Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania i dużej liście korzyści domy hybrydowe zapewniają bezpieczeństwo i komfort życia wszystkim mieszkańcom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here