Istnieje wiele definicji, które opisują czym jest kreatywność. Najprostsza i najkrótsza z nich mówi o tym, iż jest to zdolność do tworzenia czegoś nowego. Mowa tutaj o rozwiązaniu jakiegoś problemu, stworzenie nowej technologii, urządzenia czy przedmiotu. Człowiek tworzący wytwory artystyczne także jest kreatywny.

Dzięki kreatywności życie jest prostsze, a rozwiązywanie problemów łatwiejsze. Jest potrzebna człowiekowi zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Bez kreatywności niemożliwy byłby jakikolwiek postęp i rozwój.

Często mówi się o tym, iż kreatywność to jedna z najważniejszych umiejętności człowieka. Osoba kreatywna nie tylko myśli, ale również działa, wychodzi poza schematy. Każdy może być kreatywny, może w tej kwestii rozwijać się i ćwiczyć tą ważną umiejętność. Kreatywności sprzyjają pewne cechy, takie jak ciekawość, rozwinięta wyobraźnia, pragnienie stworzenia czegoś nowego. To nie tylko odkrywanie zupełnie nowych rozwiązań czy tworzenie przedmiotów, ale także umiejętność inspirowania się tym, co już istnieje.

Jak pobudzać kreatywność?

Kreatywność, zgodnie z tym co zostało już napisane, można rozwijać. Metody temu służące są często wykorzystywane na przykład w pracy. Mowa tutaj o burzy mózgów czy tworzeniu map myśli. Warto jednak robić to poza miejscem pracy. Kluczem jest tworzenie sytuacji, które sprzyjają myśleniu. Można na przykład wybrać się na spacer, nie zabierając ze sobą rozpraszaczy takich jak smartfon. Dzięki temu człowiek ma możliwość i czas na to, aby nieco pomyśleć i poszukiwać nowych rozwiązań, inspirować się. Człowiek kreatywny zauważa korzyści, które z tego płyną. Kreatywność to zwiększona pewność siebie, szybsze i efektywniejsze rozwiązywanie problemów, możliwość wprowadzania albo inicjowania zmian, które mogą zmieniać jakość życia na lepszą.

Ćwiczenie kreatywności może odbywać się również poprzez tworzenie, a dobrym i przystępnym sposobem jest tworzenie przedmiotów samodzielnie, czyli tak zwanych DIY, z angielskiego oznacza to Do It Yourself – czyli zrób to samodzielnie.

Przedmioty DIY

Tworzenie tego typu przedmiotów, oznacza wiele zalet i możliwości. Można nie tylko pobudzać i trenować kreatywność, ale również pożytecznie spędzić wolny czas. Zdolność do koncentracji także wzrasta. Taki proces to również sposób na to, aby nieco odpocząć i zrelaksować się. Dla najlepszych oznacza to również możliwość zarobku, bowiem na przedmioty DIY jest coraz większy popyt.

Samodzielnie można stworzyć wiele przedmiotów, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Najczęściej ludzie w tej kwestii wykonują biżuterię, zabawki, dekoracje i ozdoby, ubrania a także dodatki, przedmioty użytku codziennego. Nieco rzadziej jest to również malarstwo i florystyka. Możliwości są ogromne, każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Przedmioty stworzone samodzielnie mogą ozdobić dom, posłużyć dzieciom albo zwierzętom, ułatwić codzienne funkcjonowanie albo być modnym dodatkiem. Można je również sprzedawać, co w wielu przypadkach stało się dobrym biznesem. Ludzie nie chcą już kupować w popularnych sieciówkach, chcemy być oryginalni i mieć coś z duszą. To jest właśnie definicja przedmiotów DIY, które są ciekawe i oryginalne.

Podsumowanie

Kreatywność jest bardzo  ważna w życiu każdego. Dzięki niej łatwiej jest funkcjonować w wymagającej rzeczywistości. Bez niej niemożliwy byłby jakikolwiek postęp, a więc również korzyści z niego płynące. Warto ćwiczyć kreatywność, ponieważ wiąże się to z wieloma zaletami. W tej kwestii można stworzyć wiele przedmiotów, które mogą być praktyczne albo po prostu być estetyczną i oryginalną ozdobą. Na pewno warto chociaż spróbować, aby przekonać się o korzyściach płynących z stworzenia przedmiotów. Dla wielu jest to sposób na relaks, ćwiczenie koncentracji, często również źródło dodatkowego albo głównego zarobku.

Dodatkowe informacje

Informacje dodatkowe znajdziesz na stronie Dekolo.pl – sklepu internetowego z materiałami dla osób kreatywnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here