By wanna była wygodna, powinna być odpowiednio duża. Warto dopasować jej rozmiar do oczekiwań osób, które będą z niej korzystać. Problemem może okazać się wybór wanny do łazienki o ograniczonej powierzchni. Wówczas warto zrezygnować z przestrzennych urządzeń sanitarnych, wybierając te o skomplikowanej budowie i rozmiarach. Poniżej przybliżamy temat wanien wolnostojących oraz podpowiadamy jak wybrać wannę dopasowaną do możliwości Twojej łazienki. 

Wanna wolnostojąca w niedużej łazience 

Wanny wolnostojące najczęściej wybieramy do pomieszczeń o stosunkowo dużym metrażu. W przypadku małych łazienek rozwiązanie takie może okazać się niekiedy dobrym wyborem. Szczególnie jeśli sięgniesz po wannę długą na około 150 cm. Bez przeszkód postawisz ją na środku pomieszczenia lub w pobliżu okna. Możesz też dosunąć ją do ściany, z którą wanna będzie stykać się krótszą lub dłuższą krawędzią. 

Polecamy, by skupić się na wyborze wanien o wysokich krawędziach i cienkich ściankach. Forma prostopadłościanu, pozbawiona wygięć i opływowych płaszczyzn wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. 

Wanna wolnostojąca powinna być wyposażona w jedną pogrubioną krawędź, która będzie służyć jako półka na kosmetyki. Poza tym wanna powinna posiadać stosunkowo jednorodną konstrukcję, bez specjalnych udziwnień i elementów ozdobnych. 

Wanna z prysznicem – w poszukiwaniu optymalnego rozwiązania 

Wannę wykorzystujemy niekiedy w formie kabiny prysznicowej. Jest to szybszy i mniej absorbujący sposób zażywania kąpieli w wannie. By przebiegał w sposób komfortowy, warto wannę wyposażyć w specjalny parawan. Do wyboru masz parawany przesuwne, stałe, harmonijkowe, wahadłowe, a także w formie tkanin wieszanych na prętach. 

Popularnym rozwiązaniem staje się połączenie wanny oraz przeszklonej kabiny prysznicowej. W tym wypadku wanna została obudowana szklanymi ściankami, które pozwalają zażywać w niej komfortowych kąpieli w pozycji stojącej. Możesz wówczas zamontować w obudowie wanny deszczownicę, która dodatkowo zwiększy możliwości kąpieli w Twojej łazience. 

Rozmiary małych wanien – czyli co wybrać, z czego zrezygnować? 

Do łazienek małych rozmiarów warto wybierać przede wszystkim wanny o podstawie prostokątnej. Kształt ten najłatwiej wpasować w aranżację pomieszczenia. Wanny takie możesz dosuwać także do kątów oraz umieszczać we wnękach ścian i innych przewidzianych dla nich miejscach. Typowa wanna prostokątna ma zazwyczaj długość od 120 do nawet 170 cm lub więcej. Szerokość przeciętnej wanny to około 65-80 cm. 

Do małej łazienki przyda się mała wanna. Modele wolnostojące dedykowane do takiego metrażu mogą być długie na zaledwie 130-140 cm. Ich konstrukcja i sposób wykonania ułatwiają przyjmowanie wygodnej pozycji, pomimo ograniczonej powierzchni. 

Alternatywą może być wybór wanny asymetrycznej lub narożnej. Modele asymetryczne mają nieco mniejsze rozmiary niż wanny prostokątne, mimo to zapewniają maksymalnie wygodną kąpiel. Wanny narożne są natomiast przeznaczone do dosuwania do kątów pomieszczeń. Choć ich powierzchnia może być większa niż wanien prostokątnych, to jednak mogą idealnie pasować do łazienek kameralnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here