Ogrodzenie posesji to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa i poczucia intymności domowników. To także ważny element dekoracyjny, dlatego dokonując wyboru, warto prześledzić aktualne trendy i nowoczesne rozwiązania.
Każdy producent ogrodzeń i płotów dąży do zaspokojenia nawet najbardziej wysublimowanych potrzeb klienta. Mnogość wykorzystywanych materiałów, aranżacji i wykończeń zdecydowanie utrudnia dokonanie właściwego wyboru. Aby zakup okazał się trafiony, warto zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami co do estetyki, specyfiką terenu oraz możliwościami finansowymi.
Ogrodzenia metalowe
Prostota i minimalizm to drugie imię nowoczesnego designu, także w przypadku systemów ogrodzeniowych. Chłodny i surowy metal świetnie wpisuję się w tę stylistykę.
Do lamusa odchodzą stopniowo wykonane z artystyczną finezją ogrodzenia kute, z typową dla siebie falistością i wymyślnym wzornictwem. Ich miejsce zajmuje blacha w zgeometryzowanej, oszczędnej formie. Doskonale prezentują się metalowe panele z prostymi, poziomymi kształtownikami bądź wypełnione stalową siatką o kwadratowym wzorze. Dobrze współgrają z dopasowaną kolorystycznie podmurówką lub murowanymi słupkami.
Długie i wąskie kształtowniki rozmieszczone z dużymi odstępami nadadzą ogrodzeniu wrażenia lekkości, szerokie i ułożone gęsto będą bardziej wyraziste, zwłaszcza jeśli postawimy na ponadczasowy antracyt kontrastujący z niewychodzącą z mody jasną elewacją budynku.
Ogrodzenia drewniane
Nowoczesność i drewno tylko na pozór nie idą w parze. Taki materiał estetycznie jest jednak dość wymagający, dlatego ponownie zalecana jest aranżacyjna prostota. Warto postawić na smukłe deski pozbawione ozdobnych wycięć i rzeźbionych krawędzi. Aby uniknąć efektu przeładowania, lepiej zestawić je z neutralnymi kolorystycznie tynkowanymi słupkami lub murkami. Jeżeli zależy nam na zupełnej izolacji od otoczenia, możemy postawić się na pełne krycie bez obaw o nadmierną toporność typową dla betonu czy kamienia, co bez wątpienia stanowi duży atut drewnianego płotu.
Decydując się na ogrodzenie drewniane, należy mieć na uwadze konieczność jego regularnej konserwacji. Drewno ulega tzw. biologicznej korozji, dlatego wskazane jest częste impregnowanie, oczyszczanie czy lakierowanie drewnianych elementów.
Ogrodzenie kamienne
Jeżeli priorytetem jest dla nas trwałość – kamień nie ma sobie równych. Zależnie od preferencji możemy wybrać kamienie cięte, łupane czy polne, które wiązane są na rozmaite sposoby – ściśle, warstwowo, nieregularnie. Kamień jest materiałem dość drogim, dlatego powszechne jest wykorzystanie go jedynie na zewnętrznej części ogrodzenia, w wypełnieniu stosując mniej kosztowny surowiec. Wybierając ogrodzenie z kamienia, należy wziąć pod uwagę powierzchnię działki. Szerokość muru może przekraczać pół metra, co ma spore znaczenie przy niewielkich areałach.
Popularność zyskuje w ostatnim czasie gabion, czyli ogrodzenie składające się z metalowych koszy wypełnionych kamieniami. Gabiony są stabilne, dobrze chronią przed hałasem, nie wymagają fundamentowania, a przede wszystkim doskonale wpisują się w nowoczesne budownictwo. Zamiast kamienia za wypełnienie posłużyć mogą baryłki szkła, co przyda całości ciekawy i oryginalny wygląd.
Dowiedz się więcej informacji o ogrodzeniu posesji na http://expert-ogrodzenia.pl/.