Każdy, kto zdecydował się zainwestować we własną instalację PV, zaczyna od przeanalizowania dostępnego budżetu. Koszt wykonania systemu fotowoltaicznego jest ściśle uzależniony od łącznej mocy zestawu. Można ją wstępnie oszacować bez angażowania w to fachowca, co pozwoli upewnić się, że rzeczywiście stać nas na taką instalację OZE. Rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu? Sprawdź zatem, jak szybko i całkiem precyzyjnie obliczyć moc instalacji.

Uwaga na zmianę przepisów!

Na początek trzeba zaznaczyć, że sposób obliczania mocy instalacji fotowoltaicznej zmieni się od kwietnia 2022 roku, kiedy to w życie wejdzie bardzo ważna zmiana przepisów. Przestanie wówczas obowiązywać dotychczasowy system rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii w formie opustów. Prosumenci przyłączający do sieci nowe instalacje będą natomiast sprzedawać nadmiar prądu po stawkach rynkowych (pisząc w dużym uproszczeniu).

Zdaniem ekspertów nowy system rozliczeń jest mniej korzystny dla prosumentów, dlatego jeśli chcesz mieć możliwość rozliczania się na starych zasadach, to musisz się pospieszyć z podjęciem decyzji o zainwestowaniu w fotowoltaikę. Każdy, kto przyłączy swoją instalację do sieci przed 1 kwietnia 2022, otrzyma gwarancję utrzymania systemu opustów na okres 15 lat.

Moc elektrowni fotowoltaicznej zawsze dobieramy do zapotrzebowania na energię

Choć może się to wydawać dość skomplikowane, to w rzeczywistości każdy jest w stanie wstępnie określić takie zapotrzebowanie energetyczne budynku. Wystarczy tylko zebrać rachunki za prąd z ostatniego roku (o ile jest to rok referencyjny, czyli np. dom nie był niezamieszkany przez kilka miesięcy) i spisać sobie łączną ilość pobranej z sieci energii.

Załóżmy, że w ciągu roku gospodarstwo domowe kupiło od zakładu energetycznego 6254 kWh energii elektrycznej. Jeśli wynik ten jest zbliżony na przestrzeni ostatnich kilku lat, a w dodatku właściciele nie przewidują zakupu żadnego bardzo energochłonnego sprzętu w najbliższej przyszłości, to można przyjąć, że takie jest faktyczne zapotrzebowanie na prąd w gospodarstwie.

Mając tę informację możemy już w przybliżeniu oszacować potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej. Powinna ona być o około 20 proc. większa niż aktualne zużycie prądu, ponieważ wciąż obowiązuje system rozliczeń oparty na opustach. Oznacza to, że za każdą 1 kWh energii wprowadzoną do sieci odbieramy 0,8 kWh.

I tak: zużycie energii w gospodarstwie wynosi około 6200 kWh rocznie, stosujemy 20 proc. nadwyżki w związku z systemem opustów i wiemy już, że inwestorzy potrzebują ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy 7,4 kW. Taka instalacja pokryje roczne zapotrzebowanie na energię już po uwzględnieniu ukrytej opłaty na rzecz zakładu energetycznego za magazynowanie nadwyżek prądu.

Dokładne obliczenia? Tylko wykonane przez eksperta

Wyżej opisany schemat obliczania mocy instalacji PV jest obarczony sporym ryzykiem błędu. Nie uwzględnia on takich szczegółów, jak chociażby skierowanie budynku względem stron świata, miejsce montażu paneli fotowoltaicznych (na dachu, a może jednak na gruncie), naturalne lub architektoniczne przeszkody mogące rzucać cień na moduły fotowoltaiczne czy wreszcie lokalizacja samego budynku (mająca wpływ na liczbę godzin słonecznych w skali roku).

Dlatego właśnie ostateczny dobór instalacji fotowoltaicznej należy zlecić profesjonalnej firmie, która we własnym zakresie ustali potrzebną moc systemu PV do konkretnego budynku mieszkalnego lub firmowego.

Przy okazji warto zajrzeć do ciekawego artykułu, który wyjaśnia, na czym polega projektowanie fotowoltaiki i jakie aspekty musi wziąć pod uwagę projektant, aby stworzyć efektywny system zaspokający potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego – https://sunforyou.pl/blog/.

Chcąc mieć pewność prawidłowego dobrania instalacji PV i tym samym krótkiego zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę, należy w pierwszej kolejności znaleźć rzetelnego wykonawcę. Spośród firm montujących panele fotowoltaiczne we Wrocławiu szczególną uwagę warto zwrócić na wysoko ocenianą przez klientów Sun For You. Z pełną ofertą firmy można się zapoznać na jej stronie internetowej – https://sunforyou.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here