Pellet to paliwo, po które sięga wielu mieszkańców naszego kraju. Z powodzeniem wykorzystywane jest do wytwarzania energii cieplnej w pomieszczeniach mieszkalnych oraz budynkach o innym zastosowaniu. Największą zaletą pelletu jest korzystny stosunek jego ceny względem wartości opałowej. Ponadto, pellet jest bardzo ekologiczny – znajdują się w nim wyłącznie składniki naturalnego pochodzenia, co redukuje ilość powstających w czasie spalania zanieczyszczeń. By móc cieszyć się ciepłem wytwarzanym za pomocą pelletu należy dysponować odpowiednim typem kotła. Poniższe przedstawienie tego tematu jest skierowane do osób, które rozważają możliwość wyboru pelletu jako paliwa opałowego oraz zakupu kotła dedykowanego doń kotła.

Pellet – najważniejsze parametry i właściwości

Pellet to paliwo opałowe produkowane na bazie mieszanek biomasy – ścinek drzewnych, słomy, trawy oraz innych naturalnych odpadków. W składzie pelletu nie występują żadne sztuczne dodatki – takie jak kleje lub substancje lepiące. Dzięki temu, spalanie pelletu jest korzystne nie tylko dla naszego miejsca zamieszkania, ale również środowiska. W wynik spalania uwalnia się minimalna ilość zanieczyszczeń.

Najważniejszym parametrem pelletu jest jego moc opałowa, która mieści się zazwyczaj w przedziale od 15 do 18 Mj na kilogram. Choć jest to wartość niższa, niż w przypadku na przykład ekogroszku, to biorąc pod uwagę zdecydowanie niższą cenę pelletu – wybór jest wciąż korzystniejszy. Ponadto, w wyniku spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu oraz znikoma ilość zanieczyszczeń innego typu.

Pellet ma formę granulatu o stosunkowo podobnych wymiarach – przekroju od kilku do kilkunastu mm. oraz długości do 4 cm. By móc cieszyć się ciepłem powstającym w wyniku spalania pelletu należy dysponować odpowiednim piecem dedykowanym właśnie do tego typu paliw.

Kotły do spalania pelletu – co warto wiedzieć przed zakupem

Kotły przeznaczone do spalania pelletu powinny być wyposażone w specjalne elementy konstrukcyjne, które pozwolą korzystać właśnie z tego paliwa. O jakich mowa? Przede wszystkim kocioł powinien być wyposażony w specjalny palnik pelletowy. W przeciwieństwie do tradycyjnych rusztów, jest to element o niedużej objętości, umieszczony wewnątrz obudowy. Oprócz paleniska, wewnątrz znajdują się inne elementy wykonawcze, istotne w obsłudze kotła.

Oprócz palnika kluczowy w budowie każdego kotła jest specjalny rodzaj podajnika. Jest to podajnik automatyczny, którego działanie przebiega w sposób zautomatyzowany – w oparciu o wprowadzone za pomocą sterowników ustawienia. Jest to o tyle korzystne, że podajnik samoczynnie dobiera odpowiednią ilość pelletu oraz przenosi go do wnętrza komory. Fakt ten docenią wszyscy ci, którzy do tej pory palili w tradycyjnych piecach zasypowych, w których występowała konieczność regularnego uzupełniania paliwa.

Palenisko w kotłach na pellet składa się ze specjalnego rusztu wykonanego ze stali żaroodpornej, odpornej na oddziaływanie procesów zachodzących wewnątrz. Elektryczna zapalarka to element odpowiedzialny za rozniecanie płomienia. Również ona działa w sposób zautomatyzowany. Piecyk sam inicjuje oraz kontroluje przebieg także innych istotnych procesów – takich jak utrzymywanie podmuchu, wygaszanie, uzupełnianie paliwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here