Wybór stołów do kuchni jest bardzo duży, dlatego nie jest łatwo zdecydować się na jeden model. Trzeba jednak pamiętać, że liczy się nie tylko styl, w jakim został zaporojektowany, ale jeszcze kształt czy wielkość. Dlatego podpowiadamy, jak dobrać i ustawić stół kuchenny, aby pasował do tego pomieszczenia.

Jak wybrać stół kuchenny?

Zanim zaczniesz przeglądać propozycje stołów kuchennych, pamiętaj, że mebel ten codziennie narażony jest na różnego rodzaju zniszczenia. Równie często jada się przy nim, co przygotowuje posiłki. Powinien cechować się dużą wytrzymałością zwłaszcza wtedy, gdy w domu przebywają dzieci. Często służy im jako miejsce zabaw, gdy rodzice gotują posiłki.

Co więc wybrać? Stoły oraz pomysły na ich aranżacje w kuchni podpowie www.homebook.pl, tam można znaleźć wiele wskazówek oraz propozycji konkretnych modeli. Natomiast to, na co my chcielibyśmy zwrócić uwagę, to trwałość takiego mebla. Musi on być stabilny, posiadać optymalną wysokość. Najpopularniejsza to ta, która nie przekracza 75 cm, aczkolwiek nieco inaczej jest w przypadku stołów barowych – te zwykle sięgają nawet 120 cm.

Niemniej istotny jest również sam blat. Musi być on odporny na zarysowania, a jego czyszczenie proste. Najchętniej kupowane są blaty drewniane oraz laminowane. Te pierwsze można łatwo odnowić, choć warto również pamiętać o ich regularnej impregnacji. Natomiast blaty laminowane są odporne na zaplamienie, mogą imitować drewno czy kamień.

Jaki stół do kuchni? Stoły okrągłe, kwadratowe czy rozkładane?

To, jaki kształt stołu będzie najbardziej odpowiedni, zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. Jeśli jest ono nieduże, a chcesz, żeby przestrzeń była funkcjonalnie urządzona, wybierz stół kwadratowy lub prostokątny. Można go dostawić do ściany, zajmuje mniej miejsca.

Stoły okrągłe są wygodniejsze w użytkowaniu, często pomieszczą też więcej osób. Ale wymagają dostępu z każdej strony i praktycznie nie nadają się do kuchni, które są długie, lecz wąskie. Częściej stoły okrągłe sprawdzają się w przestronnej jadalni, niż w kuchni.

Pozornie najbardziej funkcjonalne są stoły rozkładane. W zależności od okoliczności, mogą mieć one większe lub mniejsze rozmiary, dostosowuje się je więc do swoich potrzeb. Jest jednak jedno „ale” – jeśli mebel ten ma znajdować się w kuchni, a nie w salonie czy jadalni, trzeba wziąć pod uwagę, ile miejsca zostanie w pomieszczeniu po jego rozłożeniu. Może okazać się wtedy, że przejścia są zbyt wąskie lub w ogóle nie da się w wygodny sposób ustawić krzeseł. A jeśli przestrzeń nie stanowi problemu, trzeba jedynie baczną uwagę zwrócić na mechanizm rozkładania – powinien on być trwały, prosty w użytkowaniu, nie może się zacinać.

Jak ustawić stół kuchenny?

Podczas ustawiania stołu kuchennego trzeba pamiętać o jednej, najważniejszej zasadzie – do mebla powinien być swobodny dostęp z każdej strony. Wyjątkiem są stoły kwadratowe lub prostokątne, które z jednej strony dosunięte są do ściany i jest to zamierzony efekt. Trzeba też zostawić odpowiednio dużo miejsca na krzesła oraz możliwość swobodnego wstawania od stołu, bez konieczności proszenia o przesunięcie się innych osób.

Nie można też zapomnieć o optymalnym oświetleniu. Najlepsze jest takie, które umieszczone jest bezpośrednio nad stołem. Popularnością cieszą się lampy wiszące, które projektowane są w parach lub w zestawach po 3 sztuki. W tym wypadku trzeba jednak dobrze zastanowić się nad rozplanowaniem pomieszczenia, bo po ich montażu możliwość zmiany aranżacji będzie ograniczona.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here