Syfony to podstawowe elementy, bez których korzystanie z umywalki, zlewozmywaka, brodzika lub wanny nie byłoby możliwe. Co prawda, na co dzień nie zwracamy uwagi na obecność syfonu i jego działanie. Jednak jest on kluczowy w odprowadzaniu wody użytkowej do kanalizacji. Poszczególne dostępne syfony mogą różnić się rozmiarem, konstrukcją, materiałami, z których zostały wykonane, rodzajem uszczelnień oraz innymi cechami. Poniżej rozwijamy temat syfonów umywalkowych, podpowiadamy jakie ich rodzaje znajdziesz na sklepowych półkach oraz na jakie cechy zwrócić uwagę, by zakup syfonu okazał się udany. 

Syfony mniej i bardziej przydatne – czyli kilka słów o rodzajach syfonów umywalkowych

Podstawową sprawą w trakcie kupowania syfonu do umywalki jest wybór urządzeń dedykowanych właśnie do takiej armatury. Znajdziesz także syfony zlewozmywakowe, które jednak najczęściej nie będą pasować do umywalki. Nie warto więc kombinować ani eksperymentować, ale wybrać syfon z kategorii produktów umywalkowych. 

Podstawowe dwie kategorie dostępnych produktów to syfony rurowe i butelkowe. Pierwsze z nich posiadają wygięty odpływ, drugie – konstrukcję butelkową ulokowaną tuż pod umywalką. Znajdziesz także syfony o mniej standardowych kształtach, jednak są rzadziej stosowane. Wybór pomiędzy syfonem rurowym a butelkowym zależy od różnych kwestii. 

Przede wszystkim – ilości wolnego miejsca pod umywalką. Syfony rurowe są nieco bardziej komfortowe – można obracać je w różnym kierunku, często są także wyposażone w elementy elastyczne, które można swobodnie wyginać. Z drugiej strony – syfony butelkowe potrafią być małych rozmiarów, co ułatwia ich wciśnięcie nawet w najbardziej ciasną szafkę. 

Syfony niestandardowe – kiedy warto wybierać? 

Syfony umywalkowe o nietypowych kształtach i konstrukcji również są stosowane i mają swoje ewidentne walory. Najczęściej, sięgamy po nie gdy jest wymuszone przez określoną sytuację. Przykładowo, w umywalkach dla osób niepełnosprawnych stosuje się właśnie specjalne kategorie syfonów.

Osobną kategorię tworzą syfony stylizowane, których wyjątkowość tkwi nie tyle w konstrukcji, co parametrach estetycznych. Syfony takie prezentują się elegancko, są wykonane z atrakcyjnych materiałów i często stanowią uzupełnienie aranżacji umywalki. Są wybierane przede wszystkim do łazienek hotelowych oraz luksusowych.

Syfony podtynkowe nazywane też ściennymi, to urządzenia ukryte pod poziomem tynku, w strukturze ściany. Rozwiązanie takie posiada swoje zalety jak i wady, jednak warto podkreślić, że jest stosowane przede wszystkim w szpitalach, domach opieki społecznej, sanitariatach.

Syfon wytrzymały – czyli jaki?

Syfony to urządzenia wykorzystywane przez okres kilku lat. Powinny być trwałe, odporne na wilgoć i zanieczyszczenia, a także na niewielkie oddziaływania mechaniczne. Najczęściej wykorzystywane są syfony wykonane z tworzyw sztucznych. Chętnie stosowany jest PCV, którego dodatkową zaletą jest niska waga. Syfony takie nie obciążają umywalki, są łatwe w montażu oraz naprawie.

Mosiądz to rzadziej wykorzystywany materiał. Syfony mosiężne są cięższe i droższe niż ich syntetyczne odpowiedniki. Wybierane są jednak przede wszystkim z uwagi na ich walory estetyczne. Prezentują się bardzo ładnie w łazienkach urządzonych na bogato.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here