Każdy z nas marzy o tym, by choć na chwilę móc pobyć w zupełnej ciszy, z dala od zgiełku miasta czy odgłosów zza ściany. Dzięki skutecznym sposobom na wyciszenie mieszkania jest to możliwe. Co należy zrobić, aby móc cieszyć się brakiem hałasów i niechcianych dźwięków? Jak uczynić z naszego domu prawdziwą oazę ciszy?

Komfort akustyczny

Komfort akustyczny jest niezwykle istotnym parametrem wpływającym na samopoczucie domowników i jakość ich życia w danym pomieszczeniu. Jest potrzebny, abyśmy traktowali nasze mieszkanie czy dom, jak prawdziwy, prywatny azyl. W dzisiejszych czasach, już na etapie projektowania i wznoszenia budynków stosuje się różnego rodzaju rozwiązania techniczne, których zadaniem jest skuteczne odizolowanie ich wnętrza od dźwięków zewnętrznych. Nie zawsze jednak efekty są w pełni zadowalające lub, tak jak w przypadku starszych domów, nie użyto takich technologii wcale. W takiej sytuacji należy zastosować dodatkowe elementy akustyczne. Na rynku mamy możliwość wyboru spośród różnego rodzaju tego typu produktów dopasowanych do możliwości naszych pomieszczeń.

Sposoby na wyciszenie mieszkania

Wyciszenie to termin ogólny, pojęcie to obejmuje zarówno wytłumienie (hałasy wewnątrz pomieszczenia), jak i wygłuszenie dźwięków pochodzących z zewnątrz. Możemy tego dokonać przy pomocy różnego rodzaju dedykowanych do tego rozwiązań. Pierwszym, który nie będzie wymagał wysokich kosztów jest wyposażenie danego pomieszczenia w dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak: miękkie poduszki, dywany, wykładziny, zasłony czy tapety. Niestety skuteczność tych działań może być niezadowalająca, a odczuwalna różnica będzie dotyczyła tylko hałasów o niewielkim stopniu natężenia. Drugim ze sposobów na wyciszenie mieszkania jest inwestycja w szczelne drzwi zewnętrzne, a także okna i okiennice, które pozwolą na znaczne ograniczenie dopływu dźwięków zewnętrznych. Jest to rozwiązanie po części skuteczne, ale także kosztowne i wymagające dodatkowych nakładów pracy. Kolejne propozycje również wiążą się z koniecznością wykonania remontu i dokonania znaczących zmian w naszym wnętrzu, ale także są efektywne i raczej spełnią nasze oczekiwania. Montaż dodatkowych elementów wyciszających takich jak: panele, ekrany czy pianki akustyczne to idealne rozwiązanie dla najbardziej wymagających.

Najlepsza izolacja akustyczna

Wybór odpowiedniej izolacji akustycznej jest zależny od danego przypadku i lokalizacji źródła niepożądanych dźwięków. Jeśli chcemy wyciszyć ściany w mieszkaniu w bloku od sąsiadów, którzy mieszkają nad nami dobrym rozwiązaniem jest montaż podwieszanego sufitu, jeśli zależy nam na wygłuszeniu ścian bocznych należy zastosować ścienne panele, przy wykonaniu których stosuje się specjalne włókna lub pianki akustyczne. Dobrą propozycją są także przedścianki, w których wykorzystuje się płyty termoizolacyjne z wełny mineralnej. Skuteczność wymienionych metod będzie zależna od położenia mieszkania, a także rodzaju ścian i materiału, z którego są zbudowane.

Skuteczne wyciszenie mieszkania jest możliwe i warto jest podjąć działania, które poprawią nasz komfort i jakość życia. Do wyboru mamy wiele różnych rozwiązań, jak dodatkowe elementy dekoracyjne, specjalne włókna czy pianki akustyczne. To, które z nich zastosujemy zależy od naszych oczekiwań i możliwości finansowych.

[Głosów:4    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here