Są tak powszechne, że czasami zapominamy o tym, że istnieją. Spotykamy je w domu, ogrodzie, czy transporcie publicznym. Uszczelki to jeden z najbardziej praktycznych wynalazków ludzkości.

Uszczelka gwarantem sprawnej pracy

Trudno sobie wyobrazić świat bez uszczelki. To jeden z tych elementów, które gwarantują stabilną pracę urządzeń. Znajdują się w miejscu połączenia elementów w celu ich uszczelnienia.  Mogą być wykonane ze skór zwierzęcych, płyt azbestowych, korka, tektury, miękkich metali, gumy i tworzyw sztucznych. Często też miesza się wymienione surowce w celu uzyskania najlepszego uszczelnienia. Najczęściej uszczelki stosuje się, by utrzymać w systemie ciśnienie cieczy lub gazu. Mogą też one służyć do tego, by odizolować system od substancji przenikających z otoczenia.

Uszczelki w samochodzie

Motoryzacja to chyba pierwszy dział, jaki kojarzy nam się z uszczelkami. Możemy spotkać je w samochodzie, chociażby w drzwiach. Izolują one wnętrze auta od świata zewnętrznego. Dzięki nim do środka samochodu nie dostanie się deszcz, wiatr, czy śnieg. Zimą właśnie zdarza nam się, że drzwi przymarzają i nie możemy ich otworzyć. To efekt konstrukcji uszczelki. Dodatnia temperatura sprzyja utrzymywaniu się wody, minusowa natomiast ją zamraża. W ten sposób nietrudno o pęknięcie uszczelki. By tego uniknąć, warto stosować co jakiś czas silikon w sprayu, który zakonserwuje nam uszczelki. Jeszcze ważniejsze są uszczelki zamontowane w silniku samochodu. Znajdują się między głowicą a bokiem silnika. To dzięki niej serce naszego samochodu  może bezawaryjnie pracować. O tym, jak wielką rolę odgrywa ta uszczelka niech świadczy fakt, że działa na nią ciśnienie rzędu kilkuset barów, a temperatura gazów sięga dwóch tysięcy stopni Celsjusza.

Uszczelki okienne

O tym jak bardzo ważne są uszczelki montowane w oknach przekonujemy się w każdy wietrzny i mroźny dzień. W tym wypadku gumy także pełnią funkcję izolacyjną. Dzięki nim przez okno nie przedziera się chłód ani żadne opady. Warto też raz do roku, najlepiej wczesną jesienią, sprawdzić ich stan. Jeśli odklejają się od ramy i wypadają z gniazda montażowego to znak, że wymiana jest już konieczna. Pamiętajmy, że dobrze uszczelnione okna to oszczędność pieniędzy.

Uszczelki PCV na ratunek drganiom

Co ciekawe, uszczelki PCV są także wykorzystywane w instalacjach hydraulicznych, wentylacyjnych, czy gazowych. Sprawdzają się jako wkładki tłumiące. Rury w tego typu systemach wytwarzają bowiem drgania. By je ograniczyć, wystarczy zamontować wkładkę w formie uszczelki PCV. Tworzywo sztuczne wytłumi drgania i przestaną one być już uciążliwe. Więcej dowiesz się pod tym adresem. Wysoka jakość wykonania gwarantuje odporność zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Jak widać, tak niewielkie elementy mogą okazać się kluczem do cichej pracy systemów rur.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here