Zamontowanie kominka w domu to nie tylko wybranie odpowiedniego modelu oraz podłączenie do przewodu kominowego. Trzeba zadbać też o masę innych szczegółów i nie popełnić błędów, które będą potem pokutować przez wiele lat. Zobacz jak ich uniknąć.
Instalacja kominka to coś, o czym marzy wiele osób. Ciepło domowego ogniska nie musi być już tylko przysłowiowe. Kominek może wspomagać ogrzewanie, niekiedy je nawet zastępować, albo po prostu tworzyć odpowiedni klimat. To często centralna część salonu i wokół kominka gromadzą się nie tylko domownicy, ale też ich czworonożni pupile.
O czym pamiętać podczas instalacji kominka?
Podczas instalacji kominka ważnych jest sporo szczegółów. Na początek skupmy się na technicznych. Osprzęt kominkowy powinien być montowany przez specjalistów, którzy doradzą co wybrać do konkretnego modelu. Podpowiedzą jaki aparat nawiewny zainstalować oraz co zrobić, by po otwarciu drzwiczek do pomieszczenia nie buchały kłęby dymu. Powietrze musi być oczywiście doprowadzone z zewnątrz, o czym wiele osób zapomina. Zapewnia to nie tylko odpowiednią różnicę ciśnień, ale też różnicę temperatur i zimne powietrze z zewnątrz jest szybciej zasysane niż ogrzane np. z garażu, strychu czy piwnicy. Wiele konkretnych rozwiązań można znaleźć w tym sklepie: https://sklep.komo.pl/osprzet-kominkowy
Druga sprawa, dla domowników często znacznie bardziej istotna, to odpowiednia obudowa kominkowa. Zapewne każdy będzie chciał wybrać jak największą, ale pamiętajmy też o praktycznej stronie takiego wykończenia.
Kominki mają to do siebie, że przyciągają kurz. W wielu przypadkach po prostu osadza się on w zakamarkach kamieni, więc im mniej skomplikowana pod względem faktury i załamań powierzchni będzie obudowa, tym mniej pracy czeka nas w przyszłości przy utrzymaniu czystości kominka. Zwłaszcza, że przy każdym otwieraniu, czyszczeniu czy choćby dokładaniu drewna, z środka zawsze wydobędzie się trochę popiołu, dymu lub kurzu, który będzie osiadał na obudowie kominka. Nawet najpiękniejszej.