Ciekawa i niebanalna aranżacja jadalni nie jest wcale tak ogromnym wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać. Dużym ułatwieniem zadania stworzenia domowej jadalni od zupełnych podstaw będzie zaczerpnięcie pomysłów z albumów wnętrzarskich, a także śledzenie propozycji na różnych stronach internetowych z każdej strony świata.

Obserwując rozwiązania projektowania wnętrz z różnych, często bardzo odległych i egzotycznych krajów, dobitnie widzimy, jak wielkim oceanem pomysłów na stworzenie naszego własnego domu mogą być przykłady domów obcych ludzi. Co kraj – to obyczaj i inny gust estetyczny. Dzięki naszej własnej otwartości i chęci odnalezienia czegoś zupełnie nowego, czego nie spotkamy w domach naszych bliskich i przyjaciół, możemy stworzyć miejsce unikalne, z własnym, niepowtarzalnym klimatem i temperaturą oddziaływania na emocje nasze i zaproszonych do nas gości. Symbolem wspólnoty rodzinnej w domach zawsze była jadalnia. Jeśli Wy także planujecie stworzyć w Waszych domach przestronną jadalnię noszącą znamiona pokoju gościnnego – możecie skorzystać z naszych propozycji.

Aranżacje ścian w jadalni

Zdecydowanie prezentować się będą najciekawiej, gdy osadzimy je w ciepłych rozwiązaniach kolorystycznych. Gdy np. oglądamy na zdjęciach klasyczne hacjendy mieszkańców państw Ameryki Południowej czy Hiszpanii, widzimy, że tamtejsze jadalnie podkreślane są kolorami soczystymi i bardzo silnie nasyconymi. Inwestuje się w oranże, żółcie oraz ciepłe brązy. W malowaniu ścian jadalni na określony sposób można zastosować jeden w wymienionych kolorów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby każda ze ścian przyjęła oddzielną barwę. Dzięki temu przestrzeń nabierze jeszcze bardziej artystycznego i niejednorodnego wyrazu. Ściany w jadalni mogą zostać klasycznie białe lub beżowe. W tym wypadku można postarać się o ubogacenie ich różnymi gatunkami pnącej roślinności, rozciągającej się po całej powierzchni ściany. To rozwiązanie przypomina nieco sposób aranżowania jadalni w stylu włoskim, toskańskim, gdzie bardzo istotne jest wykorzystywanie zielonych roślin przy tworzeniu prywatnych, słonecznych przestrzeni. 

Stół do jadalni, czyli przy czym jemy?

Jadalnia dla kilkuosobowej rodziny wymaga zakupu praktycznych mebli, które przetrwają całe lata, a z biegiem lat, przez ciągłe użytkowanie, staną się znakiem czasu i symbolem losów rodziny. Każde zadrapanie i ślad na rodzinnym stole z drewna przynosić będzie jakieś wspomnienie. Masywne, dębowe stoły na samym początku wyglądają na nieskazitelne. Ząb czasu sprawia, że zmieniają swój wygląd, kolor, strukturę, ale jako meble wciąż zachowują atrakcyjność. To najpiękniejsza chyba cecha stosowanych przedmiotów użytkowych w wielopokoleniowych rodzinach. Jeśli w dni powszednie nie przyjmujemy zbyt wielu gości, możemy zakupić stół z dodatkowym, schowanym blatem, dzięki czemu, w sytuacjach, gdy pojawią się goście, będziemy mogli w każdej chwili poszerzyć stół, by wyprawić party. Bardzo dobrym rozwiązaniem do jadalni są także stoły brzozowe, z jasnego, lekko połyskującego drewna. Do jadalni w stylu południowym pasować będzie taki stół z okrągłym blatem. 

Oświetlenie w jadalni

Niewątpliwie ma wpływ na atmosferę oraz klimat panujący w tej charakterystycznej przestrzeni. Zazwyczaj wybiera się dużą, kloszowaną lampę, wiszącą nad centralną częścią stołu. Takie rozwiązanie jest dość powszechne, ale można też zdecydować się na dyskretne kinkiety usytuowane na ścianach. Mogą mieć maleńkie klosze wykonane z kolorowego szkła, dzięki czemu światło przez nie emitowane będzie ciepłe i przyjemne dla naszego oka. Na wieczorną porę, w czasie romantycznej kolacji, sprawdzić się może oświetlenie punktowe, w ostatnim czasie niezwykle modne. Punktowe lampki zastosować można w różnych częściach ścian oraz podłóg, dzięki czemu wnętrze jadalni w czasie romantycznego spotkania nabierze tajemniczości i przyjemnego mroku. 

Kolory ponad wszystko

Znacznie przyjemniej spożywa się smaczne posiłki w czasie towarzyskich spotkań w przestrzeniach na różne sposoby ubarwione. Nawet najbardziej nieoczekiwane połączenia kolorów ciepłych i zimnych na ścianach jadalni sprawić mogą, że nawet w najskromniej urządzonym wnętrzu czuć się będziemy lekko i bezpretensjonalnie. 

Zobacz także: Projekt kuchni z jadalnią dla firmy informatycznej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here