Osoby planujące budowę własnego domu często mierzą się z większymi lub mniejszymi przeszkodami na drodze do realizacji swojego marzenia. Wielkość działki, budżet i wytyczne zawarte w planie miejscowym to tylko niektóre z nich. Tym, co je łączy jest fakt, że można sobie z nimi poradzić wybierając odpowiedni projekt domu. Na wąskiej działce budowa bywa dość trudna, ale na szczęście architekci przygotowali mnóstwo projektów uwzględniających różnie ukształtowane parcele, w tym długie i wąskie.

Projekty domów na wąską działkę – o jakich wymiarach mowa?

Za wąskie uznaje się zwykle działki o szerokości do 18 metrów – to znaczy, że w tej kategorii mieszczą się zarówno maleńkie, dwunastometrowe parcele, jak i średnie – 18 metrów to szerokość pozwalająca na budowę dość standardowego domu, nawet uwzględniając wymaganą odległość od granic działki. A ta jest duża – w przypadku ściany z oknami lub drzwiami ściana nie może być bliżej, niż 4 metry, a bez otworów okiennych – 3 metry od brzegu parceli. Oznacza to, że dom musi być o 6 do 8 metrów węższy od działki, na której się znajduje.

Warto pamiętać, że wąskie działki często są dość długie – a więc wymiary, które tracimy na szerokości domu, możemy odzyskać na jego długości. Budowa bardzo długiego domu ma jednak swoje wady – taki budynek ma specyficzne proporcje, a do tego poszczególne pokoje często są ułożone w szeregu, wzdłuż długiego korytarza. Ważne jest też zwrócenie szczególnej uwagi na ocieplenie takiego domu, ponieważ może w nim łatwo dochodzić do utraty ciepła. Z tego powodu tworzenie projektów domów na wąską działkę jest wyzwaniem dla architektów. Na szczęście istnieje wiele znakomitych propozycji takich domów, także bardzo wydajnych energetycznie.

Jak wyglądają projekty domów na wąską działkę?

Tak jak wspominaliśmy, domy budowane na wąskich działkach muszą przy okazji spełniać ogólne wymogi zapisane w prawie budowlanym. W związku z tym często są to podłużne, wąskie budynki, zwykle przynajmniej dwukondygnacyjne. Często posiadają także użytkowe poddasze, ale nie jest to regułą. W niektórych wypadkach architektom udaje się tak zaprojektować takie domy, że zachowują klasyczne proporcje, a przy tym wysoką funkcjonalność dla domowników.

Jeżeli chodzi o zastosowane technologie, to projekty domów na wąską działkę tworzone są zarówno z myślą o budynkach drewnianych, jak i murowanych. Nie ma więc pod tym względem żadnych ograniczeń – to od inwestora zależy, jakie rozwiązania lepiej sprawdzą się w jego przypadku i co bardziej mu się podoba.

Kiedy warto szukać projektów domów na wąską działkę?

Dość oczywiste jest, że jeżeli posiadamy bardzo wąską działkę, to konieczne jest poszukanie nietypowych rozwiązań architektonicznych. Wiele gotowych projektów domów na wąską działkę można znaleźć np. na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. Przy umiarkowanie wąskich działkach jednak nie zawsze jest taka potrzeba – zwłaszcza, gdy planujemy mały metraż może się okazać, że znajdziemy dla siebie coś wśród klasycznych projektów. Czasem możemy też mieć do czynienia z odwrotną sytuacją. Gdy z jakiegoś powodu zależy nam na konkretnym wykorzystaniu ziemi, możemy chcieć zrealizować projekt domu na wąską działkę na parceli o standardowych wymiarach – jest to jednak dość rzadka sytuacja. Co do zasady warto dopasowywać dom do działki tak, by harmonijnie komponował się z otoczeniem, a przede wszystkim zapewniał domownikom komfortowe użytkowanie. Jeżeli na zwykłej parceli zależy nam na zajęciu jak najmniejszej powierzchni, to poza projektami domów na wąską działkę dobrym rozwiązaniem może się okazać wybór budynku z większą ilością kondygnacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here