Lutowanie kojarzy nam się w głównej mierze z elektroniką oraz łączeniem kabli z odpowiednimi płytkami tak, aby możliwy był przepływ prądu lub sygnału. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje również tzw. lutowanie twarde, które odbywa się za pomocą strumienia gorącego powietrza, który kierowane w stronę materiałów, pozwala na ich połączenie. Do takiego zbiegu konieczny jest palnik gazowy do lutowania. Urządzenia dostępne są w większości sklepów technicznych i przemysłowych. Warto zaznaczyć, że palniki gazowe do lutowania mogą być z powodzeniem wykorzystywane także do ogrzewania i spawania.

Rodzaje palników

Wśród akcesoriów do twardej obróbki elementów wyróżniamy palniki gazowe do lutowania, do cięcia, specjalne lampy lutownicze, czy mniejsze palniki punktowe. Wszystkie wymienione typy urządzeń działają na podobnej zasadzie, jednak podczas wykonywania bardziej skomplikowanych i złożonych prac konieczne może okazać się wykorzystanie specjalnego typu palnika gazowego do lutowania, który umożliwi precyzyjne łączenie krawędzi. W przypadku wyposażania się w taki sprzęt konieczne jest wiedza na ten temat lub konsultacja zakupu z doświadczonym pracownikiem sklepu. Trzeba wiedzieć, że nie każdy typ palnika gazowego będzie odpowiedni do charakteru prac, jakie pragniemy za jego pomocą wykonać.

Jak zbudowane są taki narzędzia?

Jak nie trudno się domyślić każdy palnik gazowy do lutowania zasilany jest specjalną mieszanką gazu albo nabojami gazowymi, czyli właściwie tym samym, z tym że w mniejszych dawkach. Głównie dlatego należy szczególną uwagę przywiązywać do bezpieczeństwa. Palniki działają z temperaturami nawet do 1300 stopni Celsiusa i są zasilane wybuchową mieszanką gazu. Producenci zadbali o to, aby ich urządzenia były odporne na różnego rodzaju niepożądane sytuacje, dlatego wszystkie palniki gazowe do lutowania posiadają specjalne obwody i blokady, które przykładowo uniemożliwiają przypadkowe odpalenie urządzenia lub zapewniają poza elektryczny system startowy. Niektóre palniki posiadają wąż oraz wydłużoną dyszę i są przeznaczone do lutowania dużych powierzchni lub prac w trudno dostępnych miejscach.

Palniki gazowe do lutowania znajdą swoje zastosowanie szczególnie w przemyśle ciężkim, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby użytkować ich prywatnie w domu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to łatwa sztuka, dlatego wypadałoby mieć odrobinę umiejętności i doświadczenie w posługiwaniu się takimi urządzeniami. Nieprzestrzeganie tego może nie tylko skończyć się źle wykonana praca, ale także stwarzać poważne zagrożenie dla samego użytkownika, jak i osób postronnych.

[Głosów:9    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here