Działka z linią brzegową wydaje się być dla wielu szczytem luksusu. Dom z widokiem na jezioro czy też domek letniskowy, z którego możemy podziwiać morze, wydają się być niedoścignionym marzeniem wielu z nas. To nie tylko świetna opcja dla klientów indywidualnych. Zainteresowani nimi są również inwestorzy, którzy chcieliby wykorzystać je do celów komercyjnych. Pensjonat nad jeziorem może być bowiem źródłem wysokich zysków.

Ile kosztuje działka z linią brzegową?

Jeśli bliżej przyjrzeć się tematowi, to okazuje się, że działka z linią brzegową nie musi koniecznie mieć horrendalnie wysokiej ceny. Według różnych źródeł za taką działkę zapłacimy od 40 do 60 zł za metr kwadratowy. Oczywiście jest to cena przeciętna. Rozrzut cenowy jest bowiem całkiem spory.

Gdzie zapłacimy najwięcej? Przede wszystkim na obszarach o dużym potencjale turystycznym bogatym w popularne akweny wodne. Oczywiście w cenie są Mazury. Jednak wydaje się, że na chwilę obecną więcej zapłacimy za działkę nad Bałtykiem.

Jak kupić taniej? Warto poszukać działki nie leżącej bezpośrednio przy akwenie, ale mającej udział w linii brzegowej. Wtedy zapłacimy znacznie mniej.

Podaż działek z dostępem do linii brzegowej jest spora. Dlatego warto na spokojnie rozważyć zakup takiego terenu. Trzeba przede wszystkim zagłębić się we wszelkie dokumenty związane z naszą potencjalną działką. Koniecznie trzeba zajrzeć do planu miejscowego, żeby wiedzieć jakie jest stanowisko urzędników wobec tych obszarów. Często bowiem linie brzegowe akwenów stanowią obszary ochronne dla środowiska. Wówczas możliwości zabudowy takich terenów są znacznie ograniczone.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że jeśli chcemy kupić działkę na Mazurach to musimy szczególna uwagę zwrócić na dojazd. Często działki są rozproszone a utwardzone drogi w dobrym stanie nie są standardem. Czasami jesienią czy zimą możemy mieć później problemy komunikacyjne.

Jeśli planujemy postawić dom na takiej działce musimy liczyć się również z problemami jakie wynikną podczas badań geologicznych. Często są to bowiem tereny podmokłe i być może będziesz musiał ponieść spore koszty na przystosowanie działki pod zalanie fundamentów. Trzeba również sprawdzić czy teren naszej przyszłej działki nie jest nie wchodzi w skład obszaru zalewowego.

O czym trzeba jeszcze pamiętać? Jeśli decydujesz się na działkę z dostępem do linii brzegowej to musisz wiedzieć, że nie będziesz mógł zbudować ogrodzenia od strony akwenu. Teoretycznie wiec zgadza się na to, że inni będą mieli dostęp do twojej działki. Dlatego ważne jest aby mieć odpowiednio sprawdzonych sąsiadów. W przeciwnym razie możemy narazić się na liczne kłopoty i nieprzyjemne sytuacje. Warto również sprawdzić czy w okolicy nikt nie prowadzi jakiejś uciążliwej formy działalności gospodarczej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here