Podczas urządzania wnętrz właściciele tradycyjnych mieszkań w bloku muszą sprostać dodatkowemu wzywaniu, którym jest ograniczony metraż. Co wziąć pod uwagę, wybierając sofę do małego salonu? Podpowiadamy, jaki kolor, kształt i ustawienie kanapy sprawdzą się najlepiej.

Najpierw fakty

Zanim wybierzesz się na zakupy, zmierz dokładnie swój salon oraz inne elementy umeblowania. Kupowanie mebla „na oko” to kiepski pomysł, zwłaszcza w przypadku niewielkich przestrzeni, gdzie 5 cm może zdecydować o tym, czy kanapa w ogóle zmieści się w pokoju.

Drugą rzeczą, którą należy przemyśleć przed zakupem konkretnego modelu, jest styl życia domowników oraz stylistyka wnętrza, w której czujecie się najbardziej komfortowo. Jaki rodzaj wypoczynku sprawdzi się najlepiej w Twoim salonie? Meble tapicerowane, skórzane czy może z eko-skóry? Ile osób korzysta z salonu? Jak często odwiedzają Was goście? Czy sofa służy głównie do siedzenia, czy lubicie się na niej zdrzemnąć? To wszystko ma wpływ na to, jaki model najlepiej zaspokoi wasze potrzeby.

Rozmiar ma znaczenie

Bywa, że ze względu na dużą liczbę domowników lub częste odwiedziny przyjaciół kusi nas, aby w małym salonie umieścić pokaźnych rozmiarów sofę. Mimo że takie rozwiązanie wydaje się mieć sens, w szerszej perspektywie jest niepraktyczne. Duża kanapa oferuje, co prawda więcej miejsc siedzących, jednak sprawi, że poruszanie się po pomieszczeniu będzie utrudnione.

Zakłócone szlaki komunikacyjne, to nie jedyny problem. Zbyt duży mebel przytłoczy wnętrze i dodatkowo zmniejszy go optycznie. W małym salonie należy dążyć do odwrotnego efektu. Mała, lekka sofa o odpowiednim kształcie i kolorze sprawi, że pokój wyda się większy.

Moc designu

Jeśli zależy Ci, aby w salonie panowała ciepła, domowa atmosfera, zdecyduj się na meble tapicerowane. Dzięki nim stworzysz przytulne wnętrze, idealne do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. W małym wnętrzu najlepiej zdadzą egzamin modele spełniające trzy warunki:

  • brak boków – sofa bez boków idealnie nadaje się do małych pomieszczeń, zarówno ze względów funkcjonalnych, jak i estetycznych. Po pierwsze, brak ograniczeń bokami na końcach kanapy oznacza, że może na niej usiąść więcej osób. Po drugie – wizualnie sprawia wrażenie lżejszej i mniejszej.
  • niskie oparcie – to bardzo sprytny trik, który pomoże zmniejszyć optycznie sofę. Meble tapicerowane dostępne są w wielu wariantach. Wybierz kanapę z niższym oparciem i subtelnym designem, która wyglądać będzie na mniejszą, niż jest w rzeczywistości.
  • nóżki – meble tapicerowane na nóżkach nie tylko wydają się lżejsze, ich design ma wpływ na to, jak postrzegamy całe pomieszczenie. Projektanci wnętrz doskonale wiedzą, że im więcej podłogi widać, tym pokój wydaje się większy. Meble na nóżkach (nie tylko sofa) to rozwiązanie idealne do małego salonu.

Wykorzystaj kolor

Właściwy dobór kolorów ma ogromny wpływ na odbiór całej aranżacji. Niewielkie pomieszczenia nie znoszą ciemnych, przytłaczających barw. Jasne, pogodne i odbijające światło powinny znaleźć się nie tylko na ścianach. Również meble, tapicerowane czy skórzane, dobrze jest utrzymać w takiej właśnie tonacji.

W małym pomieszczeniu ryzykowne jest wprowadzanie mocnych kolorystycznych kontrastów. Soczyście czerwona sofa na tle białej ściany będzie wyglądała na mniejszą, a samo wnętrze “pocięte” przez takie kontrastowe zestawienie również zmniejszy się optycznie. Zdecyduj się na kanapę w kolorze podobnym do barwy ścian.  Dzięki temu całe pomieszczenie zyska wrażenie bardziej przestronnego.

Gdzie ustawić sofę?

Zanim dokonasz zakupu, przemyśl ustawienie wszystkich elementów wyposażenia, z uwzględnieniem tego, gdzie planujesz umieścić nowy nabytek. Nawet jeśli nie jesteś architektem wnętrz, na pewno zdołasz narysować prosty plan pomieszczenia i nanieść na niego meble. Pomoże Ci to zorientować się, czy założone przez Ciebie ustawienie zda egzamin.

Umiejscowienie kanapy w małym salonie często wymuszone jest przez rozkład okien i drzwi. Kieruj się przede wszystkim względami praktycznymi. Nie blokuj dostępu do szafek czy komody i nie zastawiaj kaloryfera. Ważne jest także, aby domownicy bez problemu mogli przemieszczać się po pokoju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here