Wiele osób planujących budowę domu marzy o posiadaniu kominka w salonie. To bez wątpienia bardzo ciekawa ozdoba, ale również dobry sposób na dogrzanie pomieszczenia. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i czy jest ono praktyczne?

Grzeje i ładnie wygląda

Kominek najczęściej usytuowany jest w salonie, czyli w centralnym punkcie domu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że standardowy kominek będzie ogrzewał wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje. Jeżeli zależy nam również na dogrzaniu pozostałych pokoi, trzeba wybrać taki z płaszczem wodnym. W tym wypadku konieczne będzie również wykonanie specjalnej instalacji, co generuje dość wysokie koszty. Z drugiej strony później na pewno mniej zapłacimy za ogrzewanie.

Kominek bez płaszcza wodnego

Wybór kominka będzie zależał oczywiście od jego przeznaczenia. Modele bez płaszcza wodnego i dopływu gorącego powietrza to niskie koszty ogrzewania oraz trwałość na lata. W tym wypadku zazwyczaj można wybrać drzwi do kominka samodzielnie, tak aby pasowały do stylu wnętrza. Takie rzeczy można znaleźć między innymi na stronie IGNIF. Firma ma w ofercie również wkłady kominkowe oraz kasety kominkowe. Jeżeli kominek będzie pełnił przede wszystkim funkcję dekoracyjną trzeba postarać się o to, aby pasował do wystroju pomieszczenia i pozostałego wyposażenia. Obecnie producenci proponują drzwiczki kominkowe w bardzo różnych wzorach, fakturach, kolorach, także z pewnością będzie można dopasować je do swoich upodobań oraz wybranej aranżacji salonu.

Kominki z płaszczem wodnym

Jeżeli zależy nam głównie na funkcji grzewczej kominka, należy wybrać model z płaszczem wodnym. Urządzenie można z powodzeniem zastąpić kocioł grzewczy w okresie jesieni i wiosny, co więcej dom bardzo szybko się nagrzewa. Taki kominek jest dość prosty w instalacji, co jest jego dużą zaletą.

Bez względu na to, na jaki rodzaj kominka się zdecydujemy, trzeba zwrócić uwagę na jakość wybranego urządzenia. Najlepiej inwestować w kominki pochodzące od renomowanych producentów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here