Wynająć mieszkanie lokatorom można na dwa sposoby – zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, albo na zasadzie najmu okazjonalnego. Warto przyjrzeć się tej drugiej opcji.

Na czym polega najem okazjonalny
Ustawą o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów z 2009 roku, polski ustawodawca rozszerzył zakres pojęcia najmu, wprowadzając pojęcia najmu okazjonalnego. Co do zasady chodzi o to samo – jedna strona jest wynajmującym mieszkanie lokatorom, a druga – wchodzi w stosunek najmu i zamieszkuje w cudzej nieruchomości odpłatnie. Najem okazjonalny różni się jednak specjalnymi warunkami, jakie muszą być spełnione, żeby można było zastosować ten rodzaj czynności prawnej. Głównym założeniem jest większy nacisk na ochronę własności, a co za tym idzie – ochronę właścicieli. Zdarzają się bowiem przypadki, w których nie sposób pozbyć się uciążliwego lokatora. 

Kiedy można zawrzeć umowę najmu okazjonalnego
Przede wszystkim wspomnieć należy, iż najem okazjonalny może być zastosowany tylko w przypadku lokali, które mają zaspokajać cele mieszkaniowe. Oznacza to, że nie zawrzemy takiej umowy na przykład po to, aby w lokalu otworzyć lokal usługowy. O ile umowa „zwykłego” najmu może mieć formę ustną, tak już najem okazjonalny ma bardziej restrykcyjne wymogi. W umowie musi znaleźć się na przykład informacja o lokalu, do którego może przenieść się najemca w wypadku egzekucji obowiązku opuszczenia wynajmowanego mieszkania. Jest to istotne zabezpieczenie praw właściciela. Dlaczego? Otóż w przypadku tradycyjnego najmu, nie można wyeksmitować najemcy, który nie ma gdzie zamieszkiwać, dopóki nie zostanie mu znaleziony lokal zastępczy. Tracą na tym właściciele mieszkań, ponieważ na przykład nie otrzymują należnych im od lokatorów pieniędzy (co wiąże się również z obowiązkiem pokrywania przez nich rachunków z własnego majątku) a nie mogą się pozbyć uciążliwego najemcy, niejednokrotnie przez długi czas. W przypadku najmu okazjonalnego warunkiem zawarcia umowy jest wskazanie przez najemcę alternatywy, która uniemożliwi mu późniejsze stwierdzenie, że nie ma gdzie mieszkać. Kolejnym warunkiem zawarcia umowy jest zamieszczenie w niej oświadczenia w formie aktu notarialnego, w którym to oświadczeniu najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje do tego, że opuści lokal jeśli wynajmujący tego zażąda, we wskazanym przez wynajmującego terminie. Następnym elementem jest wyrażona w umowie zgoda właściciela lokalu, do którego przeniósłby się najemca, na jego zamieszkanie tam. Właściciel mieszkania, którego dotyczy umowa najmu okazjonalnego musi także zgłosić taką umowę do urzędu skarbowego – w innym wypadku będzie ona traktowana jak zwykła umowa najmu.

Zobacz: Kupno mieszkania pod najem – poradnik

Wady i zalety najmu okazjonalnego
Najem okazjonalny ma dla właściciela lokalu tę zaletę, że może on faktycznie zadbać o swoje interesy, kiedy trzeba wypowiedzieć umowę lokatorowi. Właściciela nie obowiązują zakazy eksmisji w okresie jesienno-zimowym czy wobec małoletnich. Najemca z kolei ma pewność, że warunki najmu lokalu zostaną określone na piśmie, a nie ustalone na przykład w formie umowy ustnej. W przypadku chęci rozwiązania umowy, eksmisji lokatora cała procedura jest dużo prostsza. 
Z drugiej strony, dość restrykcyjne warunki zawarcia umowy najmu okazjonalnego mogą spowodować trudności w znalezieniu chętnych do najmu osób. Problemem jest także niemożność zawarcia umowy na czas nieokreślony – można ją zawrzeć na maksymalnie 10 lat z możliwością przedłużenia, będą jednak najemcy niechętni takiej formie. Kolejną wadą jest ograniczenie takiej umowy do celów mieszkaniowych – wykluczy to z kręgu potencjalnych najemców wszystkie osoby, które potrzebują lokalu do celów zawodowych. 
Warto więc zauważyć, że najem okazjonalny ma wiele zalet i faktycznie może chronić właściciela przed nadużyciami ze strony lokatorów, z drugiej strony – dobrze zastanowić się, czy w danym przypadku potrzebne są nam wszystkie formalności.

Wynajmując mieszkanie dobrze jest orientować się w ogólnej sytuacji na rynku nieruchomości, a także dokonać jego wyceny, po to aby wiedzieć jaką kwotę faktycznie można zaproponować lokatorowi. W tym celu warto wejść na stronę https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania – można tam darmowo wycenić mieszkanie online.

Źródło: mieszkania.xyz

[Głosów:7    Średnia:1.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here