Poddasze potrafi pełnić funkcję przytulnej sypialni, wygodnego gabinetu lub rozświetlonej pracowni artystycznej. W każdym z tych wypadków ważna jest odpowiednia aranżacja, ale także wysokość i kształt skosów. Prezentujemy kilka spośród aktualnych trendów w projektowaniu domów z poddaszem.

Klasyczne domy z poddaszem

Wiele osób lubi tradycyjne budynki zaprojektowane bez ekstrawagancji. Domy z poddaszem to najbardziej klasyczna forma kojarzona z budynkiem mieszkalnym – spadzisty dach przez wiele lat był w budownictwie standardem ze względów bezpieczeństwa. Chociaż od wielu lat technologie stosowane przy wznoszeniu domów pozwalają na realizacje projektów z płaskim dachem, to domy z poddaszem użytkowym wciąż są chętnie wybierane przez inwestorów. Klasyczne domy z poddaszem są wybierane z wielu powodów – są dość tanie w budowie, a przy tym wiele osób po prostu ceni sobie prostą, tradycyjną formę.

Nowoczesne domy z poddaszem

Poddasze nie jest jednak wyłącznie domeną tradycjonalistycznego podejścia do architektury. Powstaje wiele projektów nowoczesnych domów, które nawiązują do tej klasycznej formy. Często są to imponujące wizualnie budynki utrzymane w bardzo nowoczesnej stylistyce, jednak w klasycznym kształcie sześcianu ze spadzistym dachem. Taka bryła zapewnia maksymalną energooszczędność, a przy tym łatwo zaaranżować wnętrze takiego domu. W przeciwieństwie do niektórych starych domów, w których poddasze często pełniło głównie funkcję izolacji od dachu, we współczesnych projektach domów poddasze jest od razu planowane jako część użytkowa. Wynika to z tego, że dzięki skosom i oknom dachowym poddasza umożliwiają aranżację przytulnych, a przy tym znakomicie oświetlonych wnętrz. Dlatego też poddasze jest marzeniem wielu osób. Coraz częściej zwracamy też uwagę na dobry design – architekci odpowiadają na tę potrzebę proponując minimalistyczne bryły, często pozbawione wystających okapów i rynien; taki budynek przyciąga wzrok, a dzięki połączeniu naturalnych materiałów, takich jak drewno z nowoczesnym wyglądem można go wznieść zarówno w mieście, jak i na łonie natury. W zależności od upodobań inwestora, może być wyposażone w okna dachowe, ale istnieją nawet projekty domów z poddaszem, w których przeszklony jest cały dach – lub znaczna jego część. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się, gdy dom postawiony jest w pięknej okolicy – czy można wyobrazić sobie coś wspanialszego, niż budzić się niemal w środku lasu czy gór?

Domy z poddaszem: stodoły

Szczególnym rodzajem domów z poddaszem są tzw. nowoczesne stodoły – są to podłużne domy, które formą nawiązują do stodoły. Są to więc najczęściej podłużne budynki z parterem i poddaszem użytkowym. Często uwzględnione są modne połączenia materiałów, takie jak szkło, drewno i beton, co w elegancki sposób pozwala połączyć tradycyjną bryłę z nowoczesnym stylem.

Projekty domów z poddaszem: gotowe i indywidualne

Podobnie jak w przypadku innych typów domów, można znaleźć gotowe projekty domów z poddaszem lub zlecić wykonanie indywidualnego projektu. Gotowe projekty domów można znaleźć np. tutaj: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html. Ich zaletą jest dostępność od ręki, możliwość przejrzenia różnych projektów i ich dostosowania, a także niska w stosunku do indywidualnych projektów cena. Za indywidualny projekt zapłacimy nawet dwa razy więcej, niż za gotowy. Warto więc przejrzeć dostępne projekty domów z poddaszem, a dopiero, gdyby okazało się, że żaden nie spełnia naszych oczekiwań – zlecić wykonanie projektu „na miarę”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here