Wszystkie wkładki do zamków z reguły działają na takiej samej zasadzie. Oczywiście nie znaczy to wcale, że będzie pasować do nich pierwszy lepszy klucz. Nie można też ich włożyć do każdego zamka.  Różnice z pewnością pojawiają się w ilości komplikacji w nich zawartych. Jakie zatem są rodzaje wkładek do zamków do wyboru?

Wkładka bębenkowa

Wkładka do zamka bębenkowa to najczęściej wybierany rodzaj, a zarazem najprostszy z dostępnych na rynku. Zasada jego działania jest banalna. Zwolnienie zamka następuje po odblokowaniu i obróceniu bębenka. Oczywiście sama konstrukcja nie jest skomplikowana, jednak charakteryzuje się dużą wytrzymałością na złe użytkowanie. Ponadto jest bardzo skuteczna i praktycznie bezawaryjna.

Wyróżnić można trzy podrodzaje tej wkładki:

  • jednostronna – możliwość otwarcia drzwi jest tylko z jednej strony. Niestety jej wadą jest to, że nie ma żadnego awaryjnego otwarcia, które umożliwiłoby w chwili zagrożenia na szybkie odblokowanie drzwi
  • dwustronna – jest to najpopularniejsza wersja stosowana w wielu zamkach. Posiada z obu stron wejście na klucz. Jej głównymi zaletami jest bezawaryjność, niska cena oraz estetyczny wygląd
  • z gałką – przez niektórych jest określana mianem wkładki posiadającej cechy zarówno jednostronnej, jak i dwustronnej. Jednak patrząc na jej budowę bliżej jej do tej drugiej. Po stronie zewnętrznej znajduje się otwór na klucz, natomiast od strony wewnętrznej z reguły znajduje się gałka, która umożliwia otwarcie zamka.

Wkładka patentowa

Wkładki patentowe charakteryzują się tym, że spełniają wyższe normy niż bębenkowe. Przede wszystkim są one wyposażone w dodatkowe mechanizmy zabezpieczające, co wydatnie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa oraz efektywność pracy zamka.

Ponadto są one tworzone również pod system Master Key, który akurat nie jest przeznaczony do wkładek bębenkowych. Jednostronne wkładki patentowe znajdują swoje zastosowanie w zamkach do garażu. Natomiast wariant dwustronny idealnie pasuje do drzwi wejściowych do mieszkania lub domu.

Wkładki symetryczne i asymetryczne

Wkładki do zamków można również podzielić na symetryczne i asymetryczne. Ich klasyfikacja odbywa się na zasadzie pomiaru zewnętrznych wymiarów wkładki. Wkładki asymetryczne bębenkowe najczęściej swoje zastosowanie znajdują w drzwiach antywłamaniowych. Z reguły montowana jest w tych miejscach, gdzie skrzydła mają największą grubość.

Wkładki bębenkowe symetryczne montowane są w centralnej części drzwi. Cechą charakterystyczną jest to, że z jednej i drugiej strony mają taką samą długość. W obecnych czasach, gdzie normy wymagają zapewnienia lepszych mechanizmów zabezpieczających, nie stosuje się już tego typu wkładek.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here