Profile okienne są wykonywane podobną techniką, która jednak może różnić się detalami, takimi jak łączenie poszczególnych elementów. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż wpływa na szczelność poszczególnych modeli. Można wyróżnić kilka sposobów łączenia elementów profili okiennych. Puntem stałym są rama skrzydła i ościeżnicy podzielone na komory. Poszczególne pionowe ścianki, które dzielą profil na komory mają różną szerokość, zwykle 6-8 cm. W środkowej części znajduje się kształtownik utrzymujący sztywność profilu i tu występują największe różnice. Kształtownik może być wykonany z ocynkowanej stali. Niektóre modele okien mają kształtowniki wykonane z włókna poliestrowo-szklanego. Są również okna, które skonstruowane są w taki sposób, że nie potrzebują tego typu usztywnień. Oczywiście poszczególne modele różnią się między sobą szerokością ram, wykończeniem krawędzi, kolorem, czy też grubością ścianek. Wybierając okna PCV można zdecydować się na różnorodne kształty, takie jak trójkątny, trapezowy, czy łukowy. Wszystkie okna z PCV, niezależnie od kształtu posiadają stabilne i szczelne profile.

Współczynnik przenikania ciepła – istotny przy wyborze okien

Współczynnik przenikania ciepła zależy od liczby i układu komór i wzmocnienia. To właśnie wzmocnienie wpływa na pogorszenie parametrów, dlatego zamiast stalowego często wybiera się poliestrowo-szklane. W przypadku profili okiennych bez wzmocnienia o lepszym, czyli niższym wskaźniku przenikania ciepła, liczy się liczba komór, im jest ich więcej tym są bardziej energooszczędne. W tym przypadku najczęściej wybierane są profile pięciokomorowe. Z kolei w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych profile sześciokomorowe.

Wygląd ma znaczenie

Na prezencję profili okiennych wpływ ma nie tylko kolor, ale np. kształt krawędzi. Mogą być one frezowane, zakończone prosto, ostro, bądź też wyoblone. Oczywiście kolor również ma znaczenie, tym bardziej, że dzięki różnorodnym techniką można wybierać z całej palety barw w macie, jak i w połysku. Na okna PCV mogą zostać nałożone nakładki aluminiowe, w procesie produkcji pcv może być połączony z włóknem poliestrowo-szklanym. Oczywiście można zastosować również okleinę drewnopodobną. Kolejną możliwością jest lakierowanie. Również kolory uszczelek mogą być dopasowane do okna poza brązowymi, możemy wybrać również czarne, czy też szare. Warto kolorystycznie dobrać również klamki do okien. W ościeżnicy mogą znajdować się dwie lub trzy uszczelki. Większą liczbę stosuje się w oknach energooszczędnych i umieszczana jest ona w środkowej części okna. Dodatkowa uszczelka chroni przed zimnymi podmuchami wiatru.

Jeśli chodzi o cennik okien to jest on bardzo zróżnicowany, w zależności od wielkości i kształtu profilu, liczby szyb, wykończenia okna, a także zastosowania dodatkowych zabezpieczeń przed włamaniem czy lepszej termoizolacji. Zatem za najmniejsze okna można zapłacić do ok. 500 zł, natomiast za największe oraz wyposażone w dodatkowe mechanizmy – kilka tysięcy złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here