Stacja transformatorowa zwana inaczej trafostacją lub stacją trafo to rodzaj stacji elektroenergetycznej, która służy do rozdzielania energii elektrycznej przy różnych poziomach napięć. Wyposażona jest w transformatory lub w przekładniki prądu przemiennego na stały oraz prądu stałego na przemienny. Do najczęściej spotykanych należą stacje transformatorowe, oznaczone symbolem SN/NN, które za zadanie mają transformację napięcia średniego na niskie. Dzięki nim możliwa jest zmiana napięcia, jakie panuje w sieci wysokiego napięcia na niskie czyli takie, do którego dostosowanych jest większość odbiorników elektrycznych. Natomiast wysokie napięcie potrzebne jest do przesyłania energii elektrycznej na dalekie odległości.

Rodzaje stacji transformatorowych

Ze względu na budowę i lokalizację stacje transformatorowe dzieli się na:

– stacje prefabrykowane (małogabarytowe, w tym złącza kablowe SN),
– stacje transformatorowe napowietrzne (słupowe), instalowane na słupach betonowych z ogranicznikami przepięć,
– stacje wnętrzowe (zlokalizowane w budynkach),
– przewoźne (na podwoziu z kołami lub na płozach), używane do zasilania np. podczas awarii stacji stacjonarnej.

Napowietrzne (słupowe) stacje transformatorowe

Budowa stacji transformatorowych słupowych trwa już od wielu lat, wykonuje je na przykład firma: https://www.elektrospark.pl/oferta/uslugi-elektryczne/stacje-transformatorowe-napowietrzne-slupowe/. Stacje te przeznaczone są do zasilania odbiorców miejskich, wiejskich oraz drobnych odbiorców przemysłowo-usługowych z sieci napowietrznej lub kablowej średniego napięcia. Taka stacja obecnie składa się z pojedynczej lub podwójnej żerdzi, którą stanowią nowoczesne, okrągłe słupy betonowe. Mają one wysokość 10,5 lub 12m. Ich wytrzymałość to najczęściej 10 lub 12 kN.

Wymagania szczegółowe odnośnie wyposażenia stacji słupowych określane są przez operatora systemu dystrybucyjnego na danym terenie. Mogą się one różnić ze względu na różnorodność warunków, jakie musi spełniać projektowana stacja słupowa.

Obecnie, gdy chodzi o budowę stacji transformatorowych słupowych, wprowadza się nowoczesne rozwiązania, jak choćby stacje transformatorowe SN/nn na żerdziach wirowanych czy montaż ograniczników przepięć SN na transformatorze czy instalowanie izolatorów wsporczych.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here