Obecnie coraz częściej domy jednorodzinne projektowane są w sposób, który ma na celu wyeksponowanie strefy dziennej. Zazwyczaj łączy ona salon, jadalnię, kuchnię oraz hol. W ostatnich latach schody są już umieszczane w innych miejscach w domu. Zazwyczaj mają być one wyeksponowane i dodatkowo uatrakcyjniać aranżację. Jest to bardzo istotny element wnętrza, który uzupełnia wystrój całości.

Drewniane schody zabiegowe jako element strefy dziennej

Schody drewniane zabiegowe są włączane w przestrzeń dzienną domu. W projektach coraz rzadziej schody znajdują się z boku, tak aby były niemal niewidoczne dla osób znajdujących się w salonie. Dość powszechniejszym trendem jest umieszczanie ich w samym centrum wspólnej przestrzeni. To sprawia, że przestrzeń wydaje się być większa oraz bardziej przestronna. Ponieważ schody traktowane są jako element wystroju dlatego ważne jest dopasowanie ich stylu aranżacji całego domu. Można zastosować dwie różne metody. Jedna z nich to potraktowanie schodów jako neutralne tło dla całej aranżacji wnętrza, a druga to wyróżnienie ich i potraktowanie jako ozdoby przestrzeni.

Jednym z najlepiej prezentujących się wykończeń, jeśli chodzi o schody jest drewno. Wiele osób decyduje się na eleganckie rozwiązania z drewna, które dodatkowo są dość nietypowo usytuowane i posiadają niestandardowe wykończenie. Popularne są także łączenia z innymi materiałami. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze rozwiązanie będzie wyjątkowe i idealnie wpasuje się w przestrzeń, najlepiej jest zamówić projekt u doświadczonego architekta.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni pod schodami na wykonanie szafek lub półek. Elegancji dodaje również wykonanie szklanej balustrady. Popularne jest również dostosowanie odcienia stopni do koloru posadzki.

Czy schody zabiegowe to dobry pomysł?

Schody zabiegowe są dobrym pomysłem o ile są dobrze zaprojektowane. W innym przypadku mogą być dość niewygodne w użytkowaniu, a nawet niebezpieczne. Wykonanie dobrego projektu wcale nie jest prostym zadaniem, ponieważ wymaga wyobraźni przestrzennej. Wielu wykonawców ma później problem z wykonaniem deskowania tam, gdzie zakręcają schody. Aby nie dopuścić do wystąpienia takich problemów najlepiej zadbać o to, by zwężenie stopni nie obejmowało wyłącznie miejsca gdzie znajduje się zakręt, ale zaczynało się już wcześniej.

W innym przypadku może dojść do tego, że schody będą posiadały różne szerokości, wysokości oraz nie będą ładne. Pomimo, że domownicy mogą się do nich przyzwyczaić, to ich użytkowanie na pewno nie będzie wygodne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here