Dbałość o środowisko wymusza na nas rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne pod każdym względem. Niemałą rolę w tej kwestii odgrywają między innymi dostosowane do potrzeb klienta, ale też najwyższej jakości rozwiązania kanalizacyjne oraz hydrauliczne. Co zatem warto wiedzieć o szambie albo zbiorniku na deszczówkę, by sprostać tym wymaganiom?

Szambo do domku jednorodzinnego – konieczność, która może iść w parze z oszczędnością

W wielu domkach jednorodzinnych nie ma możliwości podłączenia kanalizacji miejskiej ze względu na to, gdzie się znajdują. W takim przypadku jedyna możliwość, która pozostaje właścicielom, to budowa szamba na nieczystości. Oczywiście, zbiornik ten jest koniecznością, ale może także pozwala na sporą oszczędność, jeśli zostanie odpowiednio dobrany.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego wielkość i – o ile to możliwe – zdecydować się na takie szambo, które posiada dwie komory. Dzięki temu nieczystości stałe i płynne zostaną rozdzielone, co spowoduje, iż zbiornik będzie wolniej się napełniał. Dodając do tego jego optymalną wielkość dla danej rodziny, uzyskać możemy rozwiązanie, które przy opróżnianiu raz na miesiąc okaże się bardzo opłacalne.

Aspekty ekologiczne budowy szamba

Na rynku istnieją dwa typy szamba: betonowe i wykonane z materiałów sztucznych. Pierwsze z nich to z całą pewnością rozwiązanie trwalsze i znacznie lepsze dla środowiska. Jak deklaruje Szambo Rambo – producent szamb betonowych – zbiorniki są produkowane z betonu najwyższej jakości, wzmocnionego przez specjalne dodatki, które zapobiegają jego przeciekaniu. Co więcej, dzięki jednolitej konstrukcji, są one niepodatne na uszkodzenia mechaniczne, pękanie i rozszczelnienie, co często ma miejsce w przypadku szamb plastikowych, łączonych z kilku elementów.

Dzięki temu, iż szambo betonowe jest odporne na przeciekanie, zabezpiecza grunt przed szkodliwymi substancjami, które mogłyby się do niego dostać. Co więcej, jest inwestycją na długie lata, która nie wymaga konserwacji i może być zastosowana nawet na trudnych terenach z wysokim poziomem wód gruntowych, co także przyczynia się do ochrony środowiska.

Zbiornik na deszczówkę – oszczędność i ekologia w jednym

Kolejnym rozwiązaniem wartym uwagi w domku jednorodzinnym jest zbiornik na deszczówkę, który pozwoli na zebranie wody opadowej. Może następnie zostać wykorzystane między innymi do nawadniania terenu w czasie letniej suszy, ale także do innych prac gospodarczych, jak choćby mycie samochodu czy nawet – przy odpowiedniej instalacji – do spłukiwania toalety.

Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej możliwe jest zmniejszenie rachunków za wodę wodociągową, a jednocześnie zmniejsza jej zużycie, co przyczynia się do lepszej dbałości o środowisko. Co więcej, rozwiązanie to sprawia, że kwiaty, drzewka czy warzywa nawadniane są wodą znacznie dla nich zdrowszą i bardziej naturalną. Dzięki temu ich wzrost i wartość odżywcza są jeszcze większe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here