Systemy oświetlenia LED są coraz częściej wybierane przez polskich odbiorców. Jednymi z najpopularniejszych są tak zwane taśmy LED, które pasują idealnie do różnego typu aranżacji pokojowych. Jeśli planujesz zakup taśmy LED oraz zastanawiasz się jak odnaleźć produkt maksymalnie dopasowany do Twoich oczekiwań – warto zapoznać się z naszymi poradami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria zakupowe, podpowiadamy jakie kategorie produktów znajdziesz w sklepach oraz jak wybrać taśmę dopasowaną do Twojej wizji.

Taśmy LED – funkcjonalne i praktyczne 

Wybór systemu oświetleniowego nie należy do zadań prostych. Wiele osób zdaje się na pomoc profesjonalistów, którzy nie tylko dobiorą odpowiednie produkty, ale pomogą również w ich montażu. W przypadku taśm LED sprawa wygląda nieco prościej. Ich wybór jest stosunkowo łatwy, ilość kryteriów różnicujących dostępne produkty jest dość zawężona, a same LEDy łatwo dostępne. 

Przystępując do zakupów, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które pomogą Ci w udanych zakupach. Pierwszą sprawą jest rozmiar diod LED tworzących daną taśmę. W poszczególnych produktach rozmiar diod może się różnić, a tym samym – będą one emitować mniej lub bardziej intensywne światło. Wielkość diody oznaczana jest za pomocą ciągu czterech cyfr, które oznaczają długość boku jednej diody. Oczywiście, im będzie ona większa, tym więcej światła będzie emitować.

Ilość lumenów to drugi ważny parametr. Określa on jasność, z którą dana taśma będzie świecić. Im większa będzie wartość tego parametru, tym bardziej intensywny będzie emitowany strumień świetlny. Przed wyborem konkretnej taśmy warto dokładnie ustalić zapotrzebowanie na jasność – odmienny produkt sprawdzi się w przypadku montażu oświetlenia zadaniowego w kuchni, inny w przypadku oświetlenia gamingowego. 

Moc danej taśmy ma nie mniej ważne znaczenie. Składają się na nią napięcie (wyrażone w woltach) oraz natężenie (wyrażone w amperach). Do najczęściej stosowanych należą taśmy o napięciu na poziomie 12 V. Do realizacji bardziej wymagających systemów oświetleniowych, wybiera się taśmy o wartości 24 V.

Bezpieczeństwo i wygodne użytkowanie taśm LED 

Aby mieć pewność, że wybrany przez Ciebie produkt jest maksymalnie bezpieczny, warto sięgać wyłącznie po taśmy o określonym stopniu izolacji, wyrażanym współczynnikiem IP. Określa on, w jakim stopniu komponenty wewnętrzne są chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Taśmy LED są najczęściej dostępne w wersji IP20, IP44, IP65 oraz IP68. Produkty o takim współczynniku zawiera prawie każdy sklep elektryczny. Im wyższy jest współczynnik, tym bardziej szczelna jest dana taśma. Produkty o podwyższonym poziomie odporności warto wybierać do tych pomieszczeń, w których panuje zwiększona wilgoć – na przykład łazienek i kuchni.

Przed dokonaniem zakupu warto też upewnić się, w jaki sposób montowana jest interesująca Cię taśma. Najczęściej, taśmy pokryte są niewielkimi warstwami samoprzylepnymi, które pozwalają na ich łatwe i szybkie przymocowanie do wybranej powierzchni. Stosuje się także specjalne profile dedykowane do montażu taśm LED, które ułatwiają ich przyklejenie w wybranym miejscu oraz pomagają w uzyskaniu maksymalnie zadowalającego efektu estetycznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here