Lampy podłogowe to niezwykle poręczne urządzenia. Możemy przemieszczać je pomiędzy różnymi częściami pomieszczenia, używając tam, gdzie akurat są potrzebne. Zazwyczaj lampy podłogowe nie są głównym źródłem oświetlenia, lecz świetnie sprawdzają się jako źródło światła dodatkowego. Chętnie wykorzystujemy je w czasie czytania książek, wykonywania prac manualnych, pracy na komputerze. Jeśli planujesz zakup lampy podłogowej, zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, z którego dowiesz się – jakie rodzaje lamp podłogowych znajdziesz i na co zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Lampy podłogowe – lampy stojące: jak wybrać tę właściwą

Lampy podłogowe znajdują zastosowanie głównie w sypialniach i salonach. Zwłaszcza w tych ostatnich umilają nam czas wolny i długie jesienno-zimowe wieczory. Czym powinna wyróżniać się odpowiednia lampa podłogowa? Oczywiście, nie ma uniwersalnej odpowiedzi, jednak zwrócenie uwagi na kilka kluczowych cech pomoże nam uniknąć nieudanego zakupu.

Pierwsza i podstawowa to rodzaj emitowanego światła. Najczęściej sięgamy po lampy z jedną żarówką o ciepłej barwie. Rodzaj żarówki ma tu duże znaczenie; w zależności czy będzie to zwykła żarówka szklana, LED czy halogen, będzie emitować światło o odmiennych parametrach oraz pracować z inną mocą. Dlatego warto przyjrzeć się oprawce wbudowanej w lampę i w razie czego – dokupić odpowiednią przejściówkę.

Funkcje dodatkowe mogą uczynić daną lampę bardziej praktyczną. Niektóre z dostępnych modeli wyposażone są w przyciski pozwalające regulować poziom jasności. Znajdziemy również lampy podłogowe z ruchomymi ramionami, o regulowanej długości lub – elastycznej obudowie. Te ostatnie z pewnością docenią amatorzy długich wieczorów z książką w ręku – gdyż precyzyjnie oświetlają powierzchnię typowej książki.

Lampa podłogowa – istotny element aranżacji pokoju

Styl lampy to kolejne ważne kryterium, które należy uwzględnić, przeglądając dostępne modele. Dobrze jest dobrać lampę w taki sposób, by pasowała do aranżacji pomieszczenia, w którym będzie stała. Często wybieramy lampy wykonane z tych samych materiałów co otaczające ją meble – na przykład drewna. Niekiedy też dobieramy lampy na zasadzie kontrastu – metalowa obudowa do nowoczesnego, pełnego barw wnętrza.

Jeśli nie możesz się zdecydować – dobrym rozwiązaniem będzie wybór lampy w stylu industrialnym lub minimalistycznym. Modele takie dobrze sprawdzają się w każdym otoczeniu i nie zwracają na siebie nadmiernej uwagi.

Osobom przepadającym za stylem klasycznym oraz eleganckim polecamy lampy stojące podłogowe z abażurem. Lampy te świetnie pełnią funkcje dekoracyjne, czyniąc dane pomieszczenie przytulnym i nastrojowym. W ich wyborze warto zwrócić uwagę na dwa główne elementy. Pierwszy to stojak lub nóżki, na których lampa jest ustawiona. Znajdziemy modele wykonane z różnych materiałów – drewna, tworzyw sztucznych, metalu. Niektóre z dostępnych lamp można regulować, dopasowując ich wysokość do naszych preferencji.

Drugą istotną sprawą jest abażur. Ten element ma kluczowy wpływ na emitowane światło – zarówno kierunek jego padania, natężenie, jak i barwę. W ostatnich latach na popularności zyskiwały lampy z abażurami w stylu minimalistycznym, o dużej funkcjonalności i uniwersalnych walorach estetycznych. Obecnie, do łask wracają abażury klasyczne – na przykład pokryte motywami kwiatowymi lub delikatnymi, powtarzalnymi deseniami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here