Kredyt hipoteczny zaciąga się na długie lata. Kiedy po dopełnieniu wszystkich formalność, bank wydaje pozytywną decyzję, radość jest ogromna. W końcu można kupić swoje wymarzone mieszkanie, urządzić i się wprowadzić. Jednak, jak pokazują statystki, średnio po około 10 latach radość i szczęście zamienia się w męczącą konieczność oddawania sporej części swoich dochodów na comiesięczną ratę. Wtedy pojawia się pomysł, żeby jakoś się uwolnić od hipoteki, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, przeznaczyć na coś innego. Chyba nie ma takiego kredytobiorcy, który nie chciałby skrócić okresu kredytowania.

Przeciętnie kredyt na mieszkanie zaciągany jest na około 20-25 lat, ale większość z tych zobowiązań spłacania jest po upływie połowy tego czasu. Pozbycie się takiego obciążenia finansowego sprawia, że człowiek, w jakimś stopniu, odzyskuje spokój. Inną korzyścią płynącą z spłaty zadłużenia przed czasem jest to, że poprawia się zdolność kredytowa. W teorii wcześniejsza spłata hipoteki ma same plusy, ale czasami może wiązać się to z dodatkowymi kosztami, które trzeba sprawdzić zanim zacznie się nadpłacać kredyt. Wiadomo, że banki „żyją” z odsetek i nie jest w ich interesie, żeby klienci spłacali zobowiązania przed terminem. najlepiej jest jeśli raty są płacone w terminie i nic poza tym. Kilka lat temu weszła w życie ustawa, która mówi o tym, że jeśli posiadamy kredyt hipoteczny, możemy dokonać jego całkowitej lub częściowej spłaty w dowolnym terminie, a tym samym odzyskać koszty, które były poniesiony przy uruchomieniu hipoteki.

Banki zabezpieczają się w taki sposób, że przez pierwsze trzy lata pobierają prowizję od wcześniejszej spłaty. Jednak nie może być to więcej niż 3% spłacanej kwoty. Komu więc opłaca się wcześniejsza spłata? Jeśli tylko mamy dodatkowe środki, które możemy na ten cel przeznaczyć to jest to rozwiązanie dla nas. Do wyboru są dwie opcje: pierwsza to nadpłata. Oznacza to, że oprócz miesięcznej raty, dopłacamy określoną kwotę. Może ona być dowolna. W tym celu należy złożyć odpowiednia dyspozycje, a bank pobierze środki z konta automatycznie. Trzeba dodać, że jeśli zabraknie nam pieniędzy, to bank nie będzie wymagał tej nadpłaty.

Druga opcja to całkowita spłata. W tym celu dobrze jest udać się do baku i sprawdzić ile dokładnie zostało do uregulowania. Warto jest dążyć do tego, żeby jak najszybciej pozbyć się obciążenia, jakim jest kredyt. Chociażby dla samego komfortu psychicznego, mamy wtedy większą swobodę w gospodarowanie pieniędzmi, które możemy przeznaczyć, np na wakacje.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/dlaczego-tak-wazna-jest-mozliwosc-wczesniejszej-splaty-hipoteki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here