Co nam się kojarzy z pojęciem „wycena nieruchomości”? Pierwsza nasza myśl dotyczy oczywiście sprzedaży domu czy mieszkania. Z reguły dokonujemy jej sami, jednak czy zawsze jest ona dokładna? W poniższym tekście sprawdzamy, jak należy wycenić nieruchomość, by na tym nie stracić.
Wycena nieruchomości – nie tylko dom
W potocznym rozumowaniu słowo „nieruchomość” oznacza coś, czego nie da się ruszyć. Bez wątpienia pod tę definicję możemy podczepić dom czy mieszkanie. Choć są programy dokumentalne, które przedstawiają proces przenoszenia domu czy innego budynku w zupełnie inne miejsce, prawnie wciąż jest to nieruchomość. Skoro jesteśmy przy polskim prawie, warto powiedzieć, co konkretnie określa ono mianem „nieruchomości”. Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 roku, kodeks cywilny wyróżnia trzy rodzaje nieruchomości. Są to nieruchomości gruntowe, budynkowe oraz lokalowe. Oprócz nich wyodrębnione są również nieruchomości rolne (grunty rolne), czyli tereny, które nadają się do prowadzenia działalności rolniczej (roślinnej oraz zwierzęcej).
Wycena nieruchomości – kiedy dokonać jej samemu?
Każdy z nas jest właścicielem chociaż jednej rzeczy. Z reguły są to mniej wartościowe przedmioty, jak ubrania, biżuteria czy sprzęt elektroniczny. Jednak wielu z nas jest głównym (nie zawsze jedynym) właścicielem samochodu, domu czy mieszkania. Z tych wszystkich przedmiotów nieruchomościami są oczywiście wyłącznie dwa ostatnie przykłady i to na nich się skupimy. Wycena nieruchomości to wbrew pozorom niełatwa sprawa. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że należy odłożyć na bok uczucia. Nie jest łatwo rzetelnie wycenić dom, z którym wiąże nas wiele wspomnień. Jednak jeżeli odłożymy je na bok, zadanie to nie powinno sprawić nam problemów. Zasada jest podobna, jak przy sprzedaży samochodu – sprawdzić podobne nieruchomości w okolicy. Jednak zamiast ceną ostateczną, lepiej sugerować się ceną za metr kwadratowy.
Wycena nieruchomości z rzeczoznawcą
Jednak nie każda wycena nieruchomości jest tak prosta, jak wycena mieszkania. Są nieruchomości, które mogą nam przysporzyć problemów. Należą do nich m.in. kamienice, biurowce czy całe przedsiębiorstwa. Jak sobie z nimi poradzić? Zobacz pod tym linkiem. W takich przypadkach rzeczoznawca to najlepsze, co może nas spotkać. Wycena nieruchomości dokonana przez eksperta będzie rzetelna i, co najważniejsze, realna. Dzięki jego pomocy nie ryzykujemy przeszacowania kosztów, co w przypadku drogiej nieruchomości, oznaczać może stratę nawet kilkuset czy kilku milionów złotych.