Na pewno każdy marzy, by kiedyś mieć swój własny dom. Rozmyślając o nim, pewnie większość z tych osób myśli co zrobić, aby po wybudowaniu domu zminimalizować rachunki, dzięki czemu inwestycja spłaci się w bardzo szybko sposób. Rozwiązaniem może okazać się dom pasywny!

Dom pasywny

Dom pasywnyCzym jest budownictwo pasywne?

Domy pasywne charakteryzują się doskonałą izolacją ciepła, ograniczając jego uciekanie, a także pozyskują energię z zewnątrz. Statystycznie, do ogrzewania taki dom potrzebuje zaledwie 15 kWh/m^2 prądu, co jest świetnym, niezwykle ekonomicznym wynikiem.

Co jest najważniejsze przy projektowaniu takiego domu?

Kluczem, by dany budynek mógł być pasywny jest zaprojektowanie go tak, by była to jak najprostsza bryła, bez wnęk i balkonów, ponieważ są to miejsca bardzo problematyczne do ocieplenia. Stosuje się tutaj także dwuspadowy dach, który zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się środka domu w lato, a jednocześnie pozwala, by promienie słoneczne wpadały przez okienko w dachu w zimie.

Czy układ pomieszczeń w takim budynku może być dowolny?

Rozkład pokoi niestety ma tu znaczenie, stosuje się pewien schemat. Mianowicie, strefa dzienna musi znajdować się po stronie południowej, czyli nasłonecznionej. Czasem wskazane jest nawet, by tę stronę domu przeszklić całkowicie, by mieć jak największe korzyści z promieniowania słonecznego. Jednocześnie trzeba ograniczyć w znacznym stopniu przeszklenie w stronie północnej. W tej części znajdować się będą pomieszczenia techniczne, sanitariaty, kuchnie i ciągi komunikacyjne. Garaż projektowany jest oddzielnie, najlepiej jako osobny budynek. Pod uwagę musimy wziąć też zamontowanie ruchomych osłon okiennych, które w lato osłonią okna, chroniąc nas przed ogromną duchotą w upalne miesiące.

Czy materiał do budowy domu ma znaczenie?

Tak naprawdę mało istotne jest, z jakiego tworzywa wykonamy surową bryłę. Kluczem do tego, by nasz dom okazał się pasywny jest zastosowanie odpowiedniej grubości termoizolacji. Najlepiej sprawdzą się tu produkty znanych i cenionych marek, ponieważ im lepszych użyjemy przy ocieplaniu, tym później większe korzyści osiągniemy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here