Chcecie profesjonalnie podchodzić do wykonywanego na co dzień zadania? Praktycznie od zawsze macie do czynienia z różnymi śrubkami? Elementy łączące czy regulujące muszą być bez wątpienia idealnie dobrane do konkretnej konstrukcji czy maszyny. Wtedy będą dobrze wywiązywały się ze swojego zadania. Coraz więcej osób korzysta w tym celu z norm ISO/DIN/PN. O co tutaj jednak dokładnie chodzi? Jak wygląda konwersja pomiędzy tymi oznaczeniami?
Rodzaje norm
Jakie normy są stosowane na terenie polskiego kraju? Są to między innymi Polskie Normy. Mają one skrót PN. Trzeba podkreślić, że odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. Jeśli chodzi o ich opracowywanie, to warto tutaj wyróżnić Organy Techniczne. Ich działalność wynika z podstawowej reguły odnoszącej się do normalizacji dobrowolnej. Niestety, Polskie Normy są wykorzystywane tylko tak naprawdę na terenie naszego kraju. Rodzi to pewne kłopoty. Choćby wtedy, kiedy ktoś z Polski chce kupić elementy z zagranicy. Wówczas najlepiej, aby taka osoba znała najbardziej uniwersalne normy, czyli ISO. Są one zatwierdzone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, która działa na rynku już ponad 70 lat. W tym momencie ta instytucja posiada 162 państwa członkowskie. W tym gronie znajduje się także Polska. To oznacza, że te normy są u nas powszechnie używane. To jednak nie wszystko. Stosowane – w Polsce – są również normy DIN. Odpowiada za nie Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który zajmuje się ich opracowywaniem oraz publikowaniem.
Konwersja norm – co warto o niej wiedzieć?
Jak w praktyce wygląda konwersja pomiędzy poszczególnymi normami? Wcale nie jest to takie trudne, jak niektórym pewnie wydaje się na samym początku. Najlepiej będzie wyjaśnić to na przykładzie. Śruby drobnozwojne sześciokątne z pełnym gwintem mają między innymi oznaczenie ISO 8676. Jak przekształcić tę wartość, aby poznać oznaczenie ustanowione przez na przykład Niemiecki Instytut Normalizacyjny? Przyda się tabela konwersji norm ISO/DIN/PN. Jest ona coraz częściej stosowana. Pamiętajcie, że tak naprawdę wystarczy znać tylko jedno oznaczenie, aby poznać pozostałe. Jeśli wpiszecie zatem ISO 8676, to dowiecie się, że śruby drobnozwojne sześciokątne z pełnym gwintem mają też normę DIN 961. Jest to bardzo cenna informacja. Wykonanie tego zadania to kwestia tylko co najwyżej kilkudziesięciu sekund. Nie trzeba zatem znać na pamięć tych wszystkich oznaczeń, co byłoby oczywiście dla każdego sporym utrudnieniem…
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.