Trawy ozdobne, nie tylko wysokie trawy pampasowe, ale również niższe turzyce wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przycinanie, nawadnianie, nawożenie, a także koszenie terenu wokół oraz dodatkowo okrywanie na zimę to czynności, które wymagają stosowania odpowiedniego sprzętu. Do przycinania świetnym wyborem będą np. nożyce akumulatorowe.

Wybieramy najlepszy sprzęt do przycinania traw ozdobnych

Trawy ozdobne mogą „żyć własnym życiem”, jednak te o charakterze ekspansywnym muszą jednak być przycinane. To samo dotyczy młodych traw oraz traw po zimie, przed przygotowaniem ich do okresu wegetacji. Zatem okazji do przycinania jest całkiem sporo, zatem warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. O ile trawę skraca się bardzo krótko po zimie i można wtedy związać ją w snopki, nie trzeba stosować żadnych mechanicznych, skomplikowanych urządzeń, gdyż mogą wystarczyć nożyce ogrodowe. Jednak czasem pędy traw ozdobnych są naprawdę twarde i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem do przycinania traw ozdobnych są nożyce akumulatorowe. Są one przyjazne dla środowiska naturalnego, gdyż emisja CO2 w tym przypadku jest zerowa.

Nawadnianie traw ozdobnych – konewka, wąż ogrodowy, a może systemy zraszające?

Pielęgnacja traw ozdobnych często obejmuje ich podlewanie. Na pewno konieczne jest ono w okresie suszy. Ponadto, aby nie traciły składników mineralnych i wody w zimie stosuje się ściółkowanie. Jednak nie jest ono wskazane w przypadku traw ozdobnych, które nie lubią przesadnie wilgotnej gleby. Zatem biorąc pod uwagę preferencje danego gatunku traw ozdobnych można dopasować do niego odpowiednie rozwiązanie w zakresie nawadniania. Konewka w przypadku już rozwiniętych traw raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem, sprawdzi się jedynie w przypadku tych świeżo zasadzonych. Można zatem wybrać albo węża ogrodowego albo system zraszania. Oczywiście drugie rozwiązanie powinno być zaplanowane na etapie projektowania budynku i ogrodu. Jeśli nie zostało to uwzględnione to i tak pozostaje używanie węża ogrodowego z odpowiednią nasadką rozpraszającą strumienie wody.

Siewniki ręczne do nawożenia traw ozdobnych

Trawy ozdobne bywa, że wymagają nawożenia. Z pewnością doskonałe są dla nich nawozy ze znaczną zawartością azotu, dzięki którym mogą coraz bujniej rosnąć. Rzecz jasna należy pamiętać o tym, że odpowiednie rozprowadzenie nawozu ma niebagatelne znaczenie dla właściwego wzrostu roślin. Dlatego nie należy robić tego „na oko”, a przy użyciu siewnika ręcznego. Zastosowanie takiego prostego acz genialnego sprzętu powoduje, że trawa ozdobna zaczyna się odpowiednio rozwijać i nie mamy do czynienia z ich przenawożeniem.

Podkaszarki i wyrywacze do chwastów – walka z niechcianymi roślinami zagłuszającymi

Trawa ozdobne rośnie zwykle wśród bardziej lub mniej bujnego trawnika. Oczywiście można postawić na wysypanie wokół niej kamyczków. W każdym przypadku istnieje jednak ryzyko pojawienia się wokół rośliny chwastów. Tutaj konieczne jest ich usunięcie. Wykonywanie tego ręcznie nie jest efektywne, zważywszy na to, że korzenie niektórych chwastów sięgają bardzo nisko i istnieje ryzyko wyrwania jedynie widocznej warstwy i pozostawienia korzeni w ziemi. Aby takie prawdopodobieństwo zniwelować maksymalnie najlepszym sposobem jest wybranie wyrywaczy do chwastów. Jeśli trawa rośnie wokół trawnika bądź na nim, to właściwy jest również zakup podkaszarki. Taki sprzęt pozwala na dotarcie w trudno dostępne miejsca, bez uszkodzenia ozdobnych roślin, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku reprezentacyjnych ogródków.

Na samym końcu należy pamiętać o zabezpieczeniu traw ozdobnych na zimę. Większość z nich nie jest mrozoodpornych, dlatego najlepiej stosować związywanie ich w snopki i ściółkowanie bądź stosować agrowłókninę. Warto wiedzieć, że po zimie w takim przypadku będzie łatwiej skrócić zdrewniałe i suche źdźbła traw przy użyciu nożyc akumulatorowych. W przypadku chorób trawy ozdobne należy traktować stosownymi opryskami, których można dokonać przy użyciu spryskiwacza, pamiętając o maseczce ochronnej na twarz i nie wykonywaniu tej czynności w wietrzny dzień czy w czasie deszczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here